Dağıtım şebekelerinde optimal kapasitör yerleşimi için yeni bir yaklaşım
A new approach for optimal capacitor placement in distribution network
- Tez No: 421410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ALBOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enerjinin verimli kullanımı, günümüzün en önemli konularından birisi olmuştur. Üretilen elektrik enerjisinin önemli bir kısmı dağıtım şebekelerinde kayıp olarak yok olmaktadır. Bu amaçla güç sistemlerinde enerji kayıplarının minimize edilmesi için kapasitör lokasyonlarının şebeke içerisinde uygun olarak belirlenmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada literatürdeki optimal kapasitör yerleştirme çalışmaları incelenmiş ve özgün bir optimizasyon yöntemi geliştirilmiştir. Optimizasyon yöntemi 218 km uzunluğunda iletkene, 215 dağıtım trafosuna ve yıllık olarak 25 MW puant güç talebinde bulunan gerçek bir dağıtım şebekesinde uygulanmıştır. Oluşturulan optimizasyon yöntemi, bir güç sistemleri analiz yazılımı ile de karşılaştırılarak, sonuçların gerçekliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiently using of energy is one of most important subject in recent years. Important part of the produced energy gets lost in distribution network before using. Therefore, it is important to minimize energy losses in distribution network, capacitor locations must be chosen carefully. In this study, optimal capacitor placement researches are analysed and a new optimization method is invented. This optimization method is implemented to distribution network which have about 218 km lines, 215 distribution transformers and 25 MW peak load. Invented method is compared with both existing system and a power system analysis software.