Afet yönetiminde tedarik zincirinin rolü: Teknoloji perspektifinde bir araştırma
The role of supply chain in disaster management: A research from technology perspective
- Tez No: 1003654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Afetlerin giderek artan sıklığı ve yıkıcı etkileri, kriz dönemlerinde tedarik zincirlerinin etkinliğini ve çevikliğini stratejik bir unsur haline getirmiştir. Bu bağlamda çalışmada, afet yönetiminde tedarik zincirinin rolü teknoloji perspektifinde ele alınmış ve sanal tedarik zinciri, teknoloji hazırlık düzeyi, tedarik zinciri entegrasyonu, afet yönetimi çevikliği ve tedarik zinciri karmaşıklığı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, özel sektör tedarikçileri üzerine uygulanan anketten elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, sanal tedarik zincirinin afet yönetimi çevikliğini doğrudan artırdığı gibi, teknoloji hazırlık düzeyi ve tedarik zinciri entegrasyonu aracılığıyla da dolaylı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Ayrıca, tedarik zinciri karmaşıklığının teknoloji hazırlık düzeyi ile afet yönetim çevikliği üzerinde düzenleyici rol oynadığı belirlenmiştir. Bulgular, dijital teknolojilerin yalnızca operasyonel süreçlerde verimlilik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kriz anlarında karar alma hızını, kaynak mobilizasyonunu ve aktörler arası koordinasyonu da güçlendirdiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, literatürdeki çeviklik, entegrasyon ve teknoloji hazırlığına ilişkin yargıları desteklemekte; afet yönetimi bağlamında dijital tedarik zinciri uygulamalarının stratejik önemini vurgulamaktadır. Çalışma, hem teorik açıdan afet tedarik zinciri literatürüne katkı sunmakta, hem de firmalar, araştırmacılar, afet yönetim kuruluşları ve tedarik zinciri hizmet sağlayıcıları için uygulanabilir öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing frequency and devastating impacts of disasters have rendered the effectiveness and agility of supply chains a strategic element during humanitarian crises. In this context, the study examines the role of supply chains in disaster management from a technological perspective, focusing on the relationships among virtual supply chains, technological readiness, supply chain integration, disaster management agility, and supply chain complexity. A quantitative research design was adopted, and data collected from private sector suppliers were analyzed using structural equation modeling. The results revealed that the virtual supply chain not only directly enhances disaster management agility but also creates indirect effects through technological readiness and supply chain integration. Furthermore, supply chain complexity was found to play a moderating role in the relationship between technological readiness and disaster management agility. The findings demonstrate that digital technologies not only provide efficiency in operational processes but also strengthen decision-making speed, resource mobilization, and inter-organizational coordination during crises. These results support the arguments in the literature regarding agility, integration, and technological readiness, while highlighting the strategic importance of digital supply chain practices in disaster management. The study contributes theoretically to the disaster supply chain literature and offers practical implications for firms, researchers, disaster management organizations, and supply chain service providers.