Elektronik seçim uygulamaları: Karşılaştırmalı bir analiz ve Türkiye için öneriler
Electronic election applications: A comparative analysis and recommendations for Türkiye
  1. Tez No: 1003657
  2. Yazar: ZÜLEYHA AİŞE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Demokrasi, günümüz siyasal düzenlerinin en önemli unsurlarından biridir. Demokrasi tarih boyunca gelişip dönüşümler geçirmiştir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişip dünyada yaygınlaşmasıyla demokrasinin yeni bir modeli elektronik demokrasi ortaya çıkmıştır. Elektronik demokrasinin en önemli özelliği olarak siyasal katılımın elektronik ortamlardan yapılması gösterilebilir. Bu doğrultuda birçok farklı ülkede çeşitli e-oylama modelleri uygulanmaya başlanmıştır. E-oylamayı uygulamaya koyan ve önemli tecrübe edinmiş olan ülkeler söz konusudur. Bu çalışmada ulaşılmak istenen temel amaç,“Dünya'daki uygulama örnekleri çerçevesinde Türkiye için bir e-seçim modeli oluşturulabilir mi?”araştırma sorusundan hareketle e-seçim uygulamalarını tecrübe eden ülkelerin modellerinden esinlenerek Türkiye için e-seçim sisteminin mümkün olup olmadığı üzerine birtakım önerilerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma kapsamında; ülkelerin demokratik gelişmişlik düzeyi, e-demokrasinin uygulanabilirliği, e-seçimi uygulama konusundaki istikrarı ve başarı düzeyi, nüfusları ve siyasal yapıları ölçütlerinden hareketle Brezilya, Estonya, Filipinler, Hindistan, İspanya ve İsviçre'de uygulanan e-seçim modelleri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntemler ise karşılaştırmalı yöntem, doküman analizi yöntemi ve betimleyici metottur. Çalışmada ulaşılan başlıca sonuçlar olarak şunlardan bahsedilebilir: Dünyada e-seçim sistemlerine bakıldığında her sistemin uzun yıllar emek verilerek inşa edildiği görülmektedir. Bununla birlikte e-seçim sistemlerinde en önemli sorunun sistemin güvenliği ve güvenilirliği üzerine olduğu görülmektedir. Türkiye için bakıldığında Türkiye'de e-seçimin mevcut yasal düzenlemeler sebebiyle şuan için kısıtlı olsa da mümkün olduğudur. Ancak burada en önemli sorunun kamuoyunun güvenini kazanacak bir sistem oluşturmanın zor olduğudur. Bunu sağlamanın en temel yolu ise sisteme entegre edilecek doğrulanabilirlik ve denetim mekanizmalarıdır. Türkiye'nin genel siyasal ve toplumsal yapısı göz önünde bulundurulduğunda ise sistemin inşası için uzun yıllar çalışılması ve öncelikle dar alanda pilot uygulamalarla başlanması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Democracy is one of the most important elements of today's political order. Democracy has evolved and transformed throughout history. With the development and widespread adoption of information and communication technologies worldwide, a new model of democracy—electronic democracy—has emerged. The most important characteristic of electronic democracy is that political participation takes place electronically. Various e-voting models have been implemented in many countries. These countries have implemented e-voting and have gained significant experience. The primary objective of this study is to address the research question,“Can an e-voting model be developed for Turkey based on global examples?”and to offer some suggestions on the feasibility of an e-voting system for Turkey, inspired by the models of countries that have experienced e-voting. To this end, the study examines e-voting models implemented in Brazil, Estonia, the Philippines, India, Spain, and Switzerland, based on the countries' level of democratic development, the feasibility of e-democracy, the stability and success of e-voting, and their populations and political structures. The methods used in the study are comparative, document analysis, and descriptive. The main conclusions reached in the study are as follows: When examining e-election systems worldwide, it is clear that each system requires many years of effort to build. However, the most significant problem in e-election systems is the security and reliability of the system. For Turkey, e-elections are currently possible, albeit limited due to current legal regulations. However, the most significant challenge is the difficulty of creating a system that will earn public trust. The most fundamental way to achieve this is to integrate verifiability and auditing mechanisms into the system. Considering Turkey's general political and social structure, the construction of the system requires many years of work and should begin with pilot applications in a small area.