Uzun havalar
Uzun havalar
  1. Tez No: 100366
  2. Yazar: AYLİN KÜÇÜKÇELEBİ EVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Eylül 2000-Ocak 2001 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın konusunu; Uzun Hava çeşitleri oluşturmaktadır. Uzun havalarla ilgili çalışmaların yok denecek kadar az olması ve şimdiye kadar uzun havaların sistemli bir şekilde araştırılmamış olması, bu tip çalışmaların gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca uzun havaların ciddi anlamda bir çalışma yapılarak notaya alınmamaları giderek unutulmalarına neden olmaktadır. Bu çalışma, uzun havalar için verilen yöresel isimlerin bir arada toplanması, açıklanması ve ezgilerin notaya alınması açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın başlangıcında Türkiye'nin değişik yörelerinde uzun hava şeklinde söylenen ezgilere verilen isimler bir araya toplanıp, bu isimlerin uzun havanın hangi çeşitleri içinde incelenebileceği düşünülerek bir liste halinde verilmiştir. Daha sonra, ulaşılabilen çalışma ve kaynaklarda bu uzun hava çeşitleri hakkında neler söylendiği tespit edilerek, aktarılmış, açıklanmış ve uzun hava örnekleri notaya alınarak verilmiştir. Harita üzerinde bu çeşitlerin bölgelerdeki yoğunlukları işaretlenerek, bir Uzun Hava Haritası çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study, prepared as a master thesis for Ethnomusicology and Folklore Division of Musicology Department of the Ankara State Conservatory of Hacettepe University Social Sciences Institute, has been implemented between the dates of September 2000 and January 2001. The types of“Uzun Havalar”1 have been formed the subject of the study. Since the studies in“Uzun Havalar”are so few and have not been researched systematically, the necessity of this kind of studies arises. Besides; absence of serious studies in notating“Uzun Havalar”, causes them to be forgotten gradually. This study has importance since it gathers together, explains and gives examples for local names given for“Uzun Havalar”. At the beginning of the study, names given to“Uzun Havalar”have been collected together and have been tried to classify by mentioning about the types of“Uzun Havalar”which these names could be examined in. Then, by establishing what have been said about the types of“Uzun Havalar”in attained studies and sources, they have been quoted, explained and examples of“Uzun Havalar”have been given by notating them. It has been tried to form a map of“Uzun Havalar”by demonstrating the dispersion of these types in regions of the country. 1 A type of Turkish folk music that is sung as improvisation, independent from any specific rhythmic form.