Emlek ağzı uzun havalar
- Tez No: 385601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, ÖĞR. GÖR. MEHMET YÜCEL PAŞMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
''Emlek Ağzı uzun havalar'' konulu çalışma, uzun havalar konusunda yapılan akademik çalışmaların azlığı düşüncesi ile ortaya çıkmış, daha önce sıkça duyulmasına ve göz önünde olmasına rağmen analitik bir incelemenin yapılmadığı bir türdür. Bu çalışmanın amacı Emlek bölgesinin tarihi ve kültürel dokusunu, inanç özelliklerini, âşıklık geleneğini, edebi ve müzikal yapısını tanımlayarak akademik literatüre kazandırmaktır. ''Emlek Ağzı uzun havalar'' adlı çalışma giriş, üç ana bölüm, sonuç, kaynaklar ve eklerden oluşmaktadır. Emlek Ağzı uzun havaları incelerken sahada alan çalışmaları yapılmış, görüşmeler, kitap taramaları, çeşitli arşivler, derlemeler, ses kayıtları ve toplanan eserlerin notaya alınması yolu ile incelenen saha hakkında detaylı analizler yapılmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde; Emlek Ağzı uzun havaları inceleme amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümünde; Emlek isminin nereden geldiği, bölgenin coğrafyası, tarihi, ekonomik ve kültürel yapısı, inançsal özellikleri ve âşıklık geleneğine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; Emlek Ağzında işlenen konulara, şiir özelliklerine, Emlek Ağzı uzun havaların makamsal dizi ve seyrine, ses sahasına, ezgisel yapısına değinilmiştir. Dördüncü bölümde; Emlek Ağzı uzun havaların müzikal olarak benzetildiği, Arguvan ve Çamşıhı Ağzı uzun havalara değinilmiş, Emlek Ağzı uzun havalar ile Arguvan ve Çamşıhı Ağzı uzun havalar, şiir özellikleri, işlenen konular, makamsal dizi, seyir, ses sahası ve ezgisel yapı olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde; Çalışmadan elde edilen verilerin tamamı incelenerek Emlek Ağzı uzun havaların çözümlemesi yapılmış ve benzediği düşünülen Arguvan ve Çamşıhı Ağzı uzun havalar ile farkları ortaya konmuştur. Kaynaklar bölümünde; Çalışmanın temelini oluşturan, tarihi ve günümüz yayınlarına yer verilmiş, yapılan görüşmeler aktarılmıştır. Ekler bölümünde: Notaya aktarılan veya çeşitli kaynaklardan alınan otuz dört uzun havanın notasına, çalışmanın temelini oluşturacak on dört görüşmeye yer verilmiştir. Ayrıca Emlek bölgesinde âşıklık geleneği kapsamında yetişmiş önemli ozanların hangi ilin veya ilçenin köylerinden çıktığını, köy nüfusunu, adı ve soyadını, hangi yüzyılda yaşadığını, mahlasını ve mezhebini gösteren çizelgeye de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study about ''Emlek Ağzı uzun havalar'', is a type lack of analysis made so far arised from the thought of shortage in academic studies made in ''uzun hava-lar'' though having been frequently heard of and being in the limelight. The purpose of the study is to define the historical and cultural texture, belief characteristics, poetic tradition, literal and musical structure of Emlek region and acquire it in academic literatüre. The study ''Emlek Ağzı uzun havalar'' consists of introduction, three main parts, conclusion, references and appendix. While examining ''Emlek Ağzı uzun havalar'' it has been aimed to make detailed analysis of the fieldwork via fieldwork studies, interviews, book scanning, several archives, collections, recordings and notating collected Works. İn the introduction; the purpose of the search of ''Emlek Ağzı uzun havalar'' is explained. İn the second part; the origin of the Word '' Emlek'', geography, history, economical and cultural structure, belief characteristics and poetic tradition are mentioned. İn the third part; the topics studied in ''Emlek Ağzı'' poetrical characteristics, modal line and course, vokal fieldwork, melodic structure of ''Emlek Ağzı uzun havalar'' are explained. İn the fourth part; ''Arguvan and Çamşıhı Ağzı uzun havalar'' musically associated with Emlek Ağzı uzun havalar are adverted; Emlek Ağzı uzun havalar are compared to ''Arguvan and Çamşıhı Ağzı uzun havalar'' in the context of poetrical cha-racteristics, topics studied, modal line, course, vocal fieldwork and melodic structure. İn the conclusion part; Emlek Ağzı uzun havalar are analyzed and differences from the so-called resembiling Arguvan and Çamşıhı Ağzı uzun havalar are put into view by examining the total data gathered from the search. İn the references part; historical and up-to-date publishments based fort the study are expressed and interviews are reported. İn the appendix part; thirty-four pieces of ''uzun hava'' notated and gathered from various sources and fourteen interviews based for the study. Furthermore, a di-agram is attached showing the province, county, village, population, name the century lived, pen name and sect of the important poets grown up in the context of poetic tradition in Emlek region.