Geleneksel Antakya konutlarında iç mekan donatı elemanlarının özellikleri
The Properties of the interior space elements of the vernacular Antakya houses
  1. Tez No: 100367
  2. Yazar: MEHMET SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Antakya geçmişte barındırdığı farklı kültürlerin izlerini taşıyan ve bunlara ait kül türel varlıklara sahip bir ilimizdir. Geleneksel Antakya konutlan, tarihi konumu itibariyle geçmişten günümüze bu kültürlerin etkisiyle yapılanmıştır. Kültürlere göre kullanım amacında farklılıklar olma sına rağmen mimari olarak temel değişikliklere uğramamıştır. Geleneksel Antakya konutlarının mimari temelini Roma mimarisi oluşturmuştur. Geleneksel Antakya ko nutlan avlulu ev planına sahip konutlardır. Konuta girişte kesme taşlarla kap lı avlu, avlu içerisinde havuzu bulunan ve avlunun etrafında sıralanmış hizmet birim leri, sekiler, livanlarla avlu katı oluşturulmuştur. Üst kat ise taş merdivenlerle ulaşılan diğer kullanım alanlarının bulunduğu mekanlara sahiptir. Geleneksel Antakya konutları iç mekan donatı elemanlarında ahşabın yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Değişik kültürlerin etkisinde kalan geleneksel An takya konutlarında pencereler, kapılar, duvarlar, dolaplar ve tavanlar değişik teknik lerle işlenmiş ahşap elemanlarla donatılmıştır. Ahşap işleme tekniğinin bir çoğunun uygulandığı ahşap iç mekan donatı elemanlarının konutlara ayrı bir değer kattığı gö rülmüştür. Ancak, geleneksel Antakya konutlarının koruma altına alınmış olmasına rağ men tam anlamıyla korunamadığı görülmüştür. Kültürel varlıklarımızın bu koşullarda bu güne kadar ulaşmış olmasından dolayı kendimizi şanslı saymamız ve bu şansı kaybetmeden iyi değerlendirerek kalan bu kültürel varlıklarımıza gereken hassasiyeti göstermemiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In southeastern Anatolia, which Antakya is settled, several civilizations have survived. The vernacular architecture of Antakya has effected from these different cultures. The Roman Architecture has formed the architectural basis of the vernacular Antakya houses. The courtyard is the basic element of the vernacular Antakya house. The court paved with hewn stone. Inside of the courtyard there is a pool, livan and seki. The closed spaces are located around the courtyard. Wood is used intensively as an interior decoration element in vernacular Antakya house, within different cultural effects. The windows, doors, walls, cupboards and ceiling are coated with wooden elements that applicated by different techniques. It is observed that the wooden decoration elements add a worth to the house. Although, some applications are done for the conservation of the vernacular Antakya houses, our observations shows that they are insufficient for the conservation of them. We are lucky for the reaching of the cultural treasures to us in this condition. Before lost this chance, we must give great importance to the cultural existence.