Çocuk kitaplarında dil sorunu
Language problem in children's books
  1. Tez No: 100365
  2. Yazar: NAZMİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dilbilim, Information and Records Management, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Dil, çocuğun en önemli gelişim alanlarından birisidir. Çocuk kitapları çocuğun dil gelişimine anlamlı katkılar sağlar. Bir başka deyişle, çocuğun sağlıklı dil gelişiminde iyi hazırlanmış çocuk kitaplarının rolü büyüktür. Dil konusu çocuk kitapları üzerine yapılan araştırmalarda içerik özellikleri bağlamında değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, 7-14 yaşlar arasındaki çocuklara hitap eden resimli kitap, masal ve roman-öykü türündeki Türkçe çocuk kitaplarının 1967 yılma göre 1997 yılında dil açısından nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. Bu amaçla, 1967 yılında yayımlanmış 24 ve 1997 yılında yayımlanmış 47 olmak üzere toplam 71 çocuk kitabı değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmede anlatım bozukluğu, yazım kuralları, noktalama işaretleri, yabancı ve argo kelime kullanımı ile dizgi hataları temel ölçütler (kriterler) olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, çocuk kitaplarında 1997 yılında 1967 yılma göre dil kullanım açısından olumlu bir değişim olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Language is one of the most important development areas for a child. Children's books contribute to language development of the children significantly. In other words, well-prepared children's books have important roles on the language development of the children. The issue of language in children books is generally examined in the context of characteristics of content. This study investigates, how illustrated Turkish children's books, tales and story-novels that are prepared for 7-14 years of age group has changed from the point of language rules between 1967 and 1997. We examined a total of 71 children's books, 24 of which were published in 1967 and 47 in 1997, on the basis of the following criteria: syntax, spelling and type-setting errors; use of punctuation marks, foreign and slang words. We found that the use of language in Turkish children's books has improved positively between 1967 and 1997.