Yeşil altyapı bileşenlerinin kentsel su döngüsü üzerindeki etkilerinin modellenmesi
Modelling the impacts of green infrastructure components on the urban water cycle
  1. Tez No: 1003686
  2. Yazar: MERVE EMİNEL KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
Özet
Yoğun kentleşme ve iklim değişikliği, özellikle kentsel alanlarda devam eden doğal döngüleri olumsuz etkilemektedir. Bu etkilerden en yoğun biçimde etkilenen ve oldukça hassas olan su döngüsünün, bu alanlarda yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Su döngüsünü kentsel yaşama göre yeniden düzenlemeyi amaçlayan çeşitli yaklaşımlar arasında öne çıkan yeşil altyapı, kentsel su döngüsünü koruyan ve sürdürülebilirliğini destekleyen bir yaklaşımdır. Bu çalışma, mevcut iklim koşulları ile çeşitli iklim projeksiyonlarını temel alarak, yeşil altyapı uygulamalarının su döngüsünün temel parametrelerinden olan evapotranspirasyon, yüzeysel akış ve infiltrasyon üzerindeki potansiyel etkilerini nicel olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, İstanbul ili Sarıyer ve çevre ilçelerinin dahil olduğu bir alan seçilmiştir. Uydu görüntüleri ile geçmiş veriler ve iklim projeksiyonlarından elde edilen yağış ve uzaktan algılama verileri ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak, mevcut durum ve yeşil altyapı uygulamaları sonrasındaki öneri durum karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular üç farklı şekilde ele alınmıştır: (i) su döngüsü parametrelerindeki değişimler, (ii) yeşil altyapı uygulamaları özelindeki değişimler ve (iii) çalışma alanı sınırlarında bulunan ilçeler düzeyindeki değişimler. Yapılan analizlerin gösterdiği sonuçlara göre çalışma alanına önerilen yeşil altyapı uygulamalarıyla hem mevcut durumda hem de gelecek projeksiyonlarında evapotranspirasyon ve infiltrasyon parametrelerinde belirgin bir artış, yüzeysel akış parametresinde ise önemli bir azalma meydana gelmiştir. Yeşil altyapı uygulamalarının kentsel su döngüsüne olan katkısının test edildiği bu çalışma, kentsel alanlarda su döngüsünün korunması ve iklim değişikliğine uyum sağlanması açısından, yeşil altyapının nicel olarak doğrulanabilir ve mekânsal planlama süreçlerine entegre edilebilir bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Intensive urbanization and climate change have had adverse effects on ongoing natural cycles, particularly in urban areas. The water cycle, a system that is among the most severely impacted and highly sensitive, requires reconfiguration within these environments. Several approaches have been put forward to adapt the water cycle to urban contexts. Among these strategies, green infrastructure is particularly noteworthy as a method to support the protection and sustainability of the urban water cycle. The objective of this study is to quantitatively assess the potential impacts of green infrastructure applications on key water cycle parameters, specifically evapotranspiration, surface runoff, and infiltration, under current climate conditions and various climate projections. The study area includes Sarıyer and its surrounding districts within Istanbul. Precipitation data derived from satellite imagery, historical records, and climate projections were analysed using remote sensing techniques and geographic information systems to compare the current conditions with a proposed scenario incorporating green infrastructure applications. The findings were evaluated in three categories: (i) changes in water cycle parameters; (ii) changes specific to green infrastructure applications; and (iii) changes at the district level within the study area boundaries. The findings suggest that the implementation of green infrastructure interventions has resulted in a considerable increase in evapotranspiration and infiltration, along with a notable decrease in surface runoff, under both current conditions and projected future climate scenarios. By performing a quantitative analysis of the role of green infrastructure in the urban water cycle, this study demonstrates that green infrastructure offers a verifiable and spatially integrable solution for protecting the water cycle and enhancing climate change adaptation in urban areas.