Yenilenmiş Bloom ve Math taksonomileri çerçevesinde Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 9. sınıf matematik öğretim programının incelenmesi
An analysis of the 9th grade mathematics curriculum of the Turkish Century Education Model within the framework of the revised Bloom and Math taxonomies
  1. Tez No: 1003724
  2. Yazar: MELİS KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN KARAMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yer alan 9. sınıf matematik öğrenme çıktılarının bilişsel düzeylerini Yenilenmiş Bloom Taksonomisi ve MATH Taksonomisi çerçevesinde incelemek ve iki taksonomiye göre yapılan sınıflandırmalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, veri toplama sürecinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. İncelenen doküman TYMM 9. sınıf matematik öğretim programında yer alan öğrenme çıktılarından oluşmaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılarak öğrenme çıktıları YBT ve MATH Taksonomisinin ilgili basamak ve kategorilerine göre kodlanmıştır. Kodlama güvenirliği, iki uzmanın bağımsız değerlendirmeleri sonucunda Miles ve Huberman'ın uzlaşı düzeyi yöntemiyle hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, öğrenme çıktılarının ağırlıklı olarak alt ve orta düzey bilişsel süreçleri desteklediğini göstermektedir. Ayrıca, Yenilenmiş Bloom ve MATH Taksonomilerinin büyük ölçüde örtüştüğü, MATH Taksonomisinin matematiğe özgü düşünme süreçlerini daha ayrıntılı yansıttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the cognitive levels of 9th grade mathematics learning outcomes within the scope of the Turkey Century Education Model in the context of the Revised Bloom Taxonomy and MATH Taxonomy and to reveal the similarities and differences between the classifications made according to the two taxonomies. A qualitative research approach was adopted in the study, and the document analysis method was used in the data collection process. The documents examined consist of learning outcomes included in the TYMM 9th grade mathematics curriculum. In the analysis of the data, the content analysis method was used to code the learning outcomes according to the relevant levels and categories of the YBT and MATH Taxonomies. Coding reliability was calculated using Miles and Huberman's level of agreement method based on the independent evaluations of two experts. The research findings show that the learning outcomes predominantly support lower and middle-level cognitive processes. Furthermore, it was concluded that the Revised Bloom and MATH Taxonomies largely overlap, with the MATH Taxonomy reflecting mathematics-specific thinking processes in greater detail.