Meme kanserli hastalarda benign ve metastatik aksiller lenfadenopatilerin ayrımında superb mikrovasküler görüntülemenin yeri: Kitle ve lenfadenopati vasküler indeksleri arasındaki ilişki
The role of superb microvascular imaging in differentiating benign and metastatic axillary lymphadenopathies in patients with breast cancer: The relationship between mass and lymph node vascularity indexes
  1. Tez No: 1003740
  2. Yazar: MEHMET AKİF CANKORUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SERPİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Meme Kanserli Hastalarda Benign Ve Metastatik Aksiller Lenfadenopatilerin Ayrımında Superb Mikrovasküler Görüntülemenin Yeri: Kitle Ve Lenfadenopati Vasküler İndeksleri Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışmada, biyopsi ile doğrulanmış malign meme kitleleri ile metastatik ve benign aksiller lenfadenopatilerin (LAP) Superb Mikrovasküler Görüntüleme (SMG) ile ölçülen vasküler indeks (Vİ) değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Aralık 2024–Aralık 2025 tarihleri arasında meme kitlesi nedeniyle başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan 146 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Tüm olgularda meme ve aksiller bölge ultrasonografi ile incelendi. Biyopsi öncesinde kitle ve aksiller LAP'ların Vİ ölçümleri SMG ile gerçekleştirildi. Kitle ve LAP Vİ değerleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri kullanıldı. Tanısal eşik değer için ROC analizi yapıldı ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Aksiller biyopsi sonucunda 118 hastada metastatik, 28 hastada benign LAP saptandı. Metastatik grupta kitle Vİ ile LAP Vİ arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon izlendi (r=0,52; p<0,001); benign grupta anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Vİ LAP/Vİ Kitle oranı metastatik ve benign gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi (p=0,003). ROC analizinde AUC 0,666 olarak hesaplandı; ≤1,58 eşik değeri için duyarlılık %62,7 ve özgüllük %71,4 bulundu. Sonuç: Vasküler indeks, primer tümör ile metastatik aksiller LAP arasındaki vasküler ilişkiyi değerlendirmede tamamlayıcı ve nicel bir parametre olarak klinik potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Role of Superb Microvascular Imaging in Differentiating Benign and Metastatic Axillary Lymphadenopathies in Patients with Breast Cancer: The Relationship Between Mass and Lymph Node Vascularity Indexes Introduction and Purpose: This study aimed to investigate the relationship between the vascularity index (VI) values of biopsy-proven malignant breast masses and metastatic and benign axillary lymphadenopathies (LAP), measured using Superb Microvascular Imaging (SMI). Materials and Methods: Between December 2024 and December 2025, 146 consecutive patients who presented with a breast mass and met the study criteria were prospectively evaluated. All patients underwent ultrasonographic examination of the breast and axillary region. Prior to biopsy, VI measurements of the breast mass and axillary LAPs were performed using SMI. The relationship between mass VI and LAP VI values was analyzed using Spearman correlation analysis. Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests were used for intergroup comparisons. ROC analysis was performed to determine the diagnostic threshold value, and statistical significance was accepted as p<0.05. Results: Axillary biopsy revealed metastatic LAP in 118 patients and benign LAP in 28 patients. In the metastatic group, a positive and statistically significant correlation was observed between mass VI and LAP VI (r=0.52; p<;0.001), whereas no significant correlation was detected in the benign group (p>;0.05). The VI LAP/VI Mass ratio showed a significant difference between the metastatic and benign groups (p=0.003). In ROC analysis, the AUC was calculated as 0.666; for a threshold value of ≤1.58, sensitivity was 62.7% and specificity was 71.4%. Conclusion: The vascularity index may serve as a complementary and quantitative imaging parameter with clinical potential for evaluating the vascular relationship between the primary tumor and metastatic axillary LAP.