Meme kanserli hastalarda malign-benign aksiller lenf nodlarının ayrımında MRG volumetrik adc histogram analizi
MRİ volumetric adc histogram analysis for differentiation of malign-benign axillary LYMPH nodes in patients with breast cancer
  1. Tez No: 778943
  2. Yazar: VASFİYE NİHAN BÜRCEK
  3. Danışmanlar: UZMAN TURGUT SEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanserli hastalarda aksiller lenf nodu metastazlarını manyetik rezonans görüntüleme (MRG) volumetrik apparent diffusion coefficient (ADC) histogram analizi ile tespit etmeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Haziran 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemize başvurmuş, meme MRG'si bulunan, histopatolojik tanı almış 52 kadın hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Tetkikler bir radyoloji uzmanı tarafından retrospektif olarak tekrar değerlendirilmiştir. ADC haritalarında şüpheli aksiller lenf nodlarının tamamını içerecek şekilde“voksel of interest”ile her kesitte manuel işaretleme yapılmış ve histogram analizi oluşturulmuştur. Her lenf noduna ait“uzun boyut, kısa boyut, kurtosis, skewness, ADCmin, ADCmax, ADCmean, ADCmedian, ADCmode, p10, p25, p75 ve p90”histogram verileri elde edildi. Histopatolojiyi öngörme açısından, değişkenlere ait gruplar arası farkları karşılaştırmak için bağımsız gruplarda“t testi”ve tek“yönlü ANOVA”testi uygulanmıştır.“p”değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: We aim to detect axillary lymph node metastases in patients with breast cancer by magnetic resonance imaging (MRI) volumetric apparent diffusion coefficient (ADC) histogram analysis. Materials and Methods: 52 female study patients who applied to our hospital between June 2020 and December 2021, had breast MRI and were diagnosed histopathologically, were included in our study. The examinations were reevaluated retrospectively by a radiology specialist. The contents of all suspected axillary lymph nodes in ADC maps are somehow manually made in every cross sectional image with a“voksel of interest”and histogram analysis is made. Histogram data of“longer dimension, shorter dimension, kurtosis, skewness, ADCmin, ADCmax, ADCmean, ADCmedian, ADCmode, p10, p25, p75 and p90”of each lymph node were obtained. In terms of predicting histopathology of evaluated lymph nodes,“t-test”and one-way ANOVA test were applied in independent groups to combine the differences between groups of variables.“p”value was considered statistically significant if