Cinsiyet rolleri ile ilgili farklı kalıp yargılara sahip üniversite öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri
Aggressiveness levels of university students who have different gender role stereotypes
  1. Tez No: 100376
  2. Yazar: YAPRAK TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmada cinsiyet rolleriyle ilgili farklı kalıp yargılara sahip üniversite öğrencilerinin, cinsiyetlerine, fakültelerine, sınıflarına, ilgi alanlarına, öğrenimleri sırasında barındıkları yere, en uzun süreli yaşadıkları yere ve okudukları bölümden memnun olma durumlarına göre saldırganlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu Spor Bilimleri Teknolojisi, Eğitim Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 531, 1. ve 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin saldırganlık düzeyleri Kocatürk (1982)'ün“Saldırganlık Envanterinden yararlanılarak Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından da üniversite öğrencilerine uyarlanarak oluşturulan ”Saldırganlık Ölçeği“' ile, cinsiyet rolüne ilişkin sahip oldukları kalıp yargıları ise Kandiyoti (1978) tarafından geliştirilen ”Cinsiyet Rollerine İlişkin Kalıp Yargı Ölçeği“ ile ölçülmüştür. Diğer değişkenler ile ilgili bilgiler ise ”Kişisel Bilgi Formu" ile toplanmıştır. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda F değerinin anlamlı çıkması durumunda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığının belirlenmesi için Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir: Cinsiyet rollerine ilişkin kalıp yargı ve cinsiyet değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin saldırganlık puanları üzerindeki ortak etkisi hariç, cinsiyet rollerine ilişkin kalıp yargı, cinsiyet, fakülte, sınıf, ilgi alanı, öğrenim sırasında barınılan yer, en uzun süreli yaşanılan yerleşim yeri ve okunan bölümden memnun olma durumu değişkenlerinin ortak etkileri anlamlı değildir.HI Cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, erkek öğrencilerin saldırganlık düzeyleri, kız öğrencilerinkine göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Cinsiyet rolüne ilişkin geleneksel kalıp yargıya sahip erkek öğrencilerin, diğerlerinden anlamlı derecede daha saldırgan oldukları ortaya konmuştur. İlgi alanı değişkeni hariç, cinsiyet, fakülte, sınıf düzeyi, öğrenim sırasında barınılan yer, en uzun süreli yaşanılan yerleşim yeri ve okunan bölümden memnun olma durumu değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin saldırganlıkları üzerindeki temel etkileri anlamlı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, daha önceden yapılmış çalışmalarla birlikte yorumlanmış ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanıyla ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Bunun yanısıra konuyla ilgilenen araştırmacılara fikir vermesi için. sonuç bölümünde çeşitli önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, aggressiveness of university students who have different gender role stereotypes in terms of sex, faculty, class, interests, the place where students lived the longest, the accommodations during the school years and satisfaction with department were examined. The sample of the research has been formed with 53 1 freshman and senior in Hacettepe University Beytepe Campus, Sports Science Tecnology, Education Faculty and Fine Arts Faculty, in the 2000-2001 academic year. Aggressiveness levels of the students were measured by using“Aggressiveness Scale”developed by Tuzgöl (1998) with the inspiration of aggressiveness inventory by Kocatürk (1982) and adopted to university students by the researcher. Gender role stereotypes were measured by using“Gender Role Stereotypes Scale”' developed by Kandiyoti (1978). In order to get information about other variables“Personal Information Form”was used. For the data analysis, variance analysis were utilized. When F value showed significiant end of the variance analysis, Scheffe test was applied to describe in what groups the difference was significiant. Significiance level was accepted as 0.5. Findings of the research can be summarized as follows: Except the common effects of gender role stereotypes and sex; the common effect of faculty, class, interests, place where students spent most of their lives, the accommodations during the school years and satisfaction with department variables were not significiant. The aggressiveness levels of the male students was higher than the female students. Male students who have traditional gender role stereotypes were the most aggressive group among the others.Except the interests variable, the main effects of sex, faculty, class, place where students lived the longest, the accommodations during the school years and satisfaction with department variables on aggressiveness levels of university students were significiant. According to the results gathered, some interpretations were done with the preciding research and argued with the Psychological Counseling and Guidance field. However, some suggestions were put forward about implementation on field for those who are planning to carry out further research on the same subjects in the conclusion.