8 haftalık psikolojik beceri antrenman programının elit boksörlerin cesaret, karar verme, atletik zihinsel enerji ve müsabaka performans parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of 8-week psychological skills training program the effect on courage, decision making, athletic mental energy and competition performance parameters of elite boxers
- Tez No: 1003812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, 8 haftalık psikolojik beceri antrenman programının elit boksörlerin cesaret, karar verme, atletik zihinsel enerji ve müsabaka performans parametrelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırma deneysel bir çalışma olup gerçek deneme modellerinden“ön test – son test kontrol gruplu model”esas alınarak yapılandırılmıştır. Araştırma grubu, bir deney ve bir kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma grubunda yer alan boksörler, Devlet ve özel spor merkezlerinde boks eğitimi alan gençler ve U22 kategorilerinde 2023 Türkiye ferdi boks şampiyonasına katılmış ve 2024 Türkiye ferdi boks şampiyonasına katılacak olan 32 kadın ve erkek sporcudan oluşturulmuştur. Bu sporcuların gençler kategorisinde yarışan 7 kadın, 8 erkek sporcu, U22 kategorisinde yarışan 8 kadın, 9 erkek sporcu yer almaktadır. Araştırma; nicel çalışmalar, deneysel araştırma yöntemlerinden, iki grup ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmıştır. Veriler, Sporda Cesaret Ölçeği, Melbourne Karar Verme Ölçeği, Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği ve müsabaka performans puanları kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programına kayıt edilmiştir. İstatistiki işlem olarak Repeated Measures Anova, analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, sporda cesaret düzeyinin, yapıcı karar verme stillerinin (özsaygı ve dikkatli karar verme) ve atletik zihinsel enerji düzeyinin müsabaka performansıyla pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, kaçıngan, erteleyici ve panik karar verme stillerinin performans üzerinde olumsuz etkiler yarattığı belirlenmiştir. Ayrıca, atletik zihinsel enerji düzeyindeki artışların sporcuların müsabaka performanslarını desteklediği, zihinsel dayanıklılık ve motivasyon gibi bileşenlerin performansın sürdürülebilirliğinde önemli rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of an 8-week psychological skills training program on the parameters of courage, decision-making, athletic mental energy, and competition performance in elite boxers. To this end, the research is an experimental study structured using the“pre-test-post-test control group design,”a type of true experimental design. The research group consisted of an experimental and a control group. The boxers in the research group comprised 32 male and female athletes who participated in or were scheduled to participate in the 2023 and 2024 Turkish individual boxing championships in the U22 category, and who received boxing training at state and private sports centers. These athletes included 7 female and 8 male athletes in the youth category, and 8 female and 9 male athletes in the U22 category. The research was designed using a quantitative study, experimental research method, specifically a two-group pre-test-post-test control group experimental design. The survey technique was used as the data collection method. Data were collected using the Sport Courage Scale, the Melbourne Decision-Making Scale, the Athletic Mental Energy Scale, and competition performance scores. The obtained data were recorded in the SPSS 25 software package. Repeated Measures ANOVA analysis was used as the statistical procedure. In conclusion, the study revealed that courage level, constructive decision-making styles (self-esteem and careful decision-making), and athletic mental energy level showed positive and significant relationships with competition performance. Conversely, avoidant, procrastinating, and panic decision-making styles were found to have negative effects on performance. Furthermore, it was observed that increases in athletic mental energy levels supported athletes' competition performance, and components such as mental resilience and motivation played a significant role in the sustainability of performance.