Koroner arter hastalığında endotel disfonksiyon oksidatif stres ve kolesterol düzeyleri arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the association between endothelial dysfunction, oxidative stress and cholesterol levels in coronary artery disease
  1. Tez No: 1003861
  2. Yazar: AYSEL MAHARRAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BANU GÜNGÖR, DR. ÇİĞDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), dünya genelinde morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biridir ve temelinde çoğunlukla ateroskleroz yer alır. Ateroskleroz patogenezinde kolesterol metabolizması, oksidatif stres ve endotel disfonksiyonu kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, KAH hastalarında ateroskleroz gelişimine katkı sağlayabilecek ve hastalık tanı takibinde kullanılabilecek biyobelirteçlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Özellikle kolesterol emiliminde görev alan Niemann Pick C1 Like 1 (NPC1L1) proteini, endojen kolesterol sentezinde rol alan HMG KoA redüktaz ve oksidatif stresle ilişkili parametreler incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran 54 KAH hastası ve 29 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılardan alınan venöz kan örneklerinde NPC1L1, HMG KoA redüktaz, okside LDL, eNOS, Endotelin 1, VPO 1 ve Total Antioksidant Kapasite düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: KAH hastalarında NPC1L1 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. HMG KoA redüktaz düzeyleri azalma eğilimi göstermesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildir. İleri evre (2, 3 damar hastalığı) KAH hastalarında NPC1L1 ile PRO BNP, eNOS ve okside LDL arasında güçlü pozitif korelasyonlar saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde NPC1L1'in KAH varlığını bağımsız olarak öngördüğü ve her bir birimlik artışın hastalık riskini 2,6 kat artırdığı belirlenmiştir. Sonuç: Lojistik regresyon analizi sonucunda; NPC1L1'in diğer tüm risk faktörlerinden bağımsız olarak KAH varlığını öngördüğü ve bu protein düzeyindeki her bir birimlik artışın hastalık riskini 2,6 kat artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, NPC1L1 aracılı kolesterol emilimi, hem damar endotel yapısının bozulmasında hem de kardiyak yükün artmasında kilit bir rol oynamakta olup, KAH tanısı ve takibi için bağımsız bir risk göstergesi niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary artery disease (CAD) is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide and is primarily based on atherosclerosis. Cholesterol metabolism, oxidative stress, and endothelial dysfunction play critical roles in the pathogenesis of atherosclerosis. The aim of this study was to evaluate biomarkers that may contribute to the development of atherosclerosis in patients with CAD and that may be useful for disease diagnosis and follow up. In particular, Niemann Pick C1 Like 1 (NPC1L1), a key protein involved in intestinal cholesterol absorption, HMG CoA reductase, which plays a role in endogenous cholesterol synthesis, and parameters associated with oxidative stress were investigated. Materials and methods: The study included 54 patients with CAD and 29 healthy controls who were admitted to the Department of Cardiology at Cerrahpaşa Faculty of Medicine. Venous blood samples were collected from all participants. Serum levels of NPC1L1, HMG CoA reductase, oxidized LDL, eNOS, endothelin 1, vascular peroxidase 1 (VPO 1), and total antioxidant capacity were analyzed using the enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method. Results: NPC1L1 levels were found to be significantly higher in patients with CAD compared to the control group. Although HMG CoA reductase levels showed a decreasing trend in the patient group, this difference did not reach statistical significance. In patients with advanced CAD (two or three vessel disease), strong positive correlations were observed between NPC1L1 and PRO BNP, eNOS, and oxidized LDL levels. Logistic regression analysis demonstrated that NPC1L1 independently predicted the presence of CAD, and that each unit increase in NPC1L1 levels was associated with a 2.6 fold increase in disease risk. Conclusion: According to the logistic regression analysis, NPC1L1 independently predicted the presence of CAD regardless of other risk factors, and each unit increase in NPC1L1 levels increased the risk of disease by 2.6 fold. Overall, NPC1L1 mediated cholesterol absorption plays a key role in both endothelial structural impairment and increased cardiac workload, indicating that NPC1L1 represents an independent risk marker for the diagnosis and follow up of coronary artery disease.