Duygusal zeka ve duygusal emek arasındaki ilişki: Hastane çalışanları üzerine bir uygulama
The relationship between emotional intelligence and emotional labor: An empirical study on hospital employees
  1. Tez No: 1003878
  2. Yazar: SEDA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık sektöründe görev yapan çalışanların duygusal zekâ düzeyleri ile duygusal emek davranışları arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, Erzurum ilinde görev yapan 323 sağlık çalışanından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Atilla (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Duygusal Zekâ Ölçeği ile Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Duygusal Emek Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, duygusal zekâ ile duygusal emek arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Duygusal zekâ düzeyi yüksek çalışanların duygularını daha doğal biçimde yansıttıkları ve duygusal emek süreçlerini daha etkin yönettikleri belirlenmiştir. Ayrıca, duygusal emeğin yüzeysel rol yapma ve derin rol yapma boyutlarıyla güçlü, doğal davranış boyutuyla ise orta düzeyde ilişkiler sergilediği tespit edilmiştir. Demografik değişkenler ise bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklara yol açmıştır. Örneğin, cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi ve çalışma deneyimi gibi faktörlerin, bireylerin duygusal zeka düzeyleri ve duygusal emek stratejileri üzerinde farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, duygusal zekâ ve duygusal emek, sağlık çalışanlarının mesleki doyumu ve hizmet kalitesi üzerinde belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and emotional labor among healthcare professionals and to determine whether these variables differ according to demographic factors. The research was conducted with data obtained from 323 healthcare employees working in Erzurum. The Emotional Intelligence Scale adapted into Turkish by Atilla (2012) and the Emotional Labor Scale adapted into Turkish by Basım and Beğenirbaş (2012) were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 25.0 program. Correlation and regression analyses revealed significant positive relationships between emotional intelligence and emotional labor. It was determined that employees with higher levels of emotional intelligence reflected their emotions more genuinely and managed emotional labor processes more effectively. Furthermore, emotional labor showed strong relationships with surface acting and deep acting, and a moderate relationship with genuine expression. Some demographic variables were also found to cause significant differences in certain sub-dimensions. In conclusion, emotional intelligence and emotional labor emerge as key factors influencing healthcare employees' job satisfaction and service quality.