Meme kanseri hastalarında Cinsel Doyum Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the Sexual Satisfaction Scale in breast cancer patients
- Tez No: 1003879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Tanımlayıcı ve Metodolojik olarak yapılan bu araştırmanın amacı, Meme Kanseri Cinsel Doyum Ölçeği'nin (Sexual Relations Satisfaction Scale İn Patients With Breast Cancer) Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin onkoloji polikliniğine başvuran, Meme CA tanısı alan ve dâhil edilme kriterlerine uyan 170 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hastaların sosyodemografik ve hastalıkla ilgili özelliklerini sorgulayan 32 soruluk kişisel bilgi formu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ-K) ve Meme Kanseri Cinsel Doyum Ölçeği (CDÖ-MK) ile yüz-yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Ölçeğin sırasıyla dil ve kapsam geçerliği, ölçüt ve ayırt edici geçerlik ve yapı geçerliği ile güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde ortalama, standart sapma), korelasyon analizi, T testi, One Way ANOVA testleri, Cronbach Alfa analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve Açıklayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Kapsam geçerlik ölçütü The Content Validity Ratio değerinin 1.00 olarak bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbach alfa değerleri; Cinsel İlişkiden Memnuniyet alt boyutu için 0.725, Cinsel İstek Kaybı alt boyutunda 0.804, Beden İmajı alt boyutu için 0.747, Psikolojik Tepkiler/Başa Çıkma Güçlüğü alt boyutunda 0.806 olarak, Cinsel İlişkide Fiziksel Rahatsızlık alt boyutu için 0.771 ve Rekonstrüksiyon Memnuniyeti alt boyutu için 0.761 olarak ve toplam ölçek Cronbach alfa katsayısı ise 0.864 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun orijinal modelle iyi uyum gösterdiği dolayısıyla ölçeğin 6 faktörlü yapısının doğrulandığı gözlenmiştir. Meme Kanseri Cinsel Doyum Ölçeği Türk toplumunda meme kanseri hastalarında cinsel doyum düzeyini ölçen geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and methodological study was conducted to evaluate the validity and reliability of the Breast Cancer Sexual Satisfaction Scale (Sexual Relations Satisfaction Scale in Patients with Breast Cancer) in the Turkish population. The sample consisted of 170 patients diagnosed with breast cancer who met the inclusion criteria and were admitted to the oncology and chemotherapy clinics of a university hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a 32-item Personal Information Form assessing sociodemographic and disease-related characteristics, the Sexual Quality of Life Questionnaire (SQOL-F), and the Breast Cancer Sexual Satisfaction Scale (BCSS). The scale was evaluated in terms of language and content validity, criterion-related and discriminant validity, construct validity, and reliability. Data were analyzed using descriptive statistical methods (number, percentage, mean, and standard deviation), correlation analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, Cronbach's alpha coefficient, confirmatory factor analysis (CFA), and exploratory factor analysis (EFA).The Content Validity Ratio (CVR) was found to be 1.00. Cronbach's alpha coefficients were 0.725 for the Satisfaction with Sexual Relationship subscale, 0.804 for Loss of Sexual Desire, 0.747 for Body Image, 0.806 for Psychological Reactions/Coping Difficulties, 0.771 for Physical Discomfort During Sexual Intercourse, and 0.761 for Reconstruction Satisfaction. The overall Cronbach's alpha coefficient of the total scale was 0.864.The Turkish version of the scale showed good fit with the original model, confirming its six-factor structure. The Breast Cancer Sexual Satisfaction Scale is a valid and reliable instrument for measuring sexual satisfaction levels in patients with breast cancer in the Turkish population..