Sivas ilinde çalışan diş hekimlerinin ve yöneticilerinin beslenme ve spor yapma alışkanlıklarının incelenmesi
An examination of the nutrition and physical exercise habits of dentists and managers working in the province of Sivas
- Tez No: 1003899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı, Sivas ilinde farklı kurumlarda çalışan diş hekimlerinin ve yöneticilerinin beslenme ve spor yapma alışkanlıklarının değerlendirilmesidir. Ayrıca Çalışma kapsamında diş hekimlerinin çalışma koşulları, mesleki stres düzeyi, yoğunluk, ergonomik yük gibi değişkenlerin beslenme ve egzersiz yapma durumlarıyla ilişkisi incelenecek; ayrıca demografik özelliklere göre yaşam tarzı farklılıkları değerlendirilerek riskli gruplar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Çalışma bilimsel araştırma tekniklerinden nicel araştırma yönteminde ve ilişkisel tarama modelinde hazırlanmıştır. Çalışmanın örneklemini; Sivas ilinde özelde, üniversite hastanesinde ve kamu kurumunda göre diş hekimleri oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmeksizin bütün evrene ulaşılmış ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden bütün diş hekimleri araştırmaya dahil edilmiştir. Kullanılan anket formları iki bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde tanıtıcı özelliklerine yönelik bilgiler ikinci bölümde ise beslenme ve egzersiz davranışlarını değerlendirme ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sarı, bağımsız iki gurup ortalamasının karşılaştırılmasında, bağımsız örneklem t-testi, bağımsız ikiden fazla gurup ortalamasının karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi ANOVA testi sonuçlarına bakılmıştır. Katılımcıların %56,4'ü erkeklerden oluşmaktadır %32,4'ü 24-29 yaş aralığındadır ve %75,5'i ise evlidir. Katılımcılar öğün düzeylerine dikkat etmelerinin iyi sayılacağı, sağlıksız beslenme eğilimlerinin az olduğu görülmüştür. Yaşı 36-41 aralığında olanların öğün düzenine, 29 yaş altındaki diş hekimlerine göre daha dikkat ettikleri belirlenmiştir. Medeni durum açısından beslenme davranışları açısından farklılığı önemsiz bulunmuştur. Sonraki araştırmacılar için, hekimlerin sağlıklı yaşam davranışlarını şekillendirmeye yönelik atılacak adımlara dair araştırmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate the dietary and physical activity habits of dentists and dental managers working in different institutions in the province of Sivas. Within the scope of the study, the relationships between dentists' nutrition and exercise behaviors and variables such as working conditions, level of occupational stress, workload, and ergonomic burden will be examined. In addition, lifestyle differences according to demographic characteristics will be evaluated in order to identify groups at risk. Data for this study were collected using a questionnaire. The study was designed within the framework of quantitative research methods, employing a correlational survey model. The sample of the study consists of dentists working in private practices, a university hospital, and public institutions in the province of Sivas. In the study, no sampling method was applied; instead, the entire population was targeted, and all dentists who voluntarily agreed to participate were included in the research. The questionnaire used consisted of two sections: the first section included information on descriptive characteristics, while the second section contained a scale assessing nutrition and exercise behaviors. The collected data were analyzed using the SPSS 23 statistical software package. In addition to descriptive statistics, an independent samples t-test was used to compare the means of two independent groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was conducted to compare the means of more than two independent groups. Of the participants, 56.4% were male, 32.4% were between the ages of 24 and 29, and 75.5% were married. The participants were found to have generally good meal regularity and low tendencies toward unhealthy eating behaviors. It was determined that dentists aged 36–41 paid more attention to meal regularity compared to those under the age of 29. No statistically significant difference in nutritional behaviors was found in terms of marital status.