Maliyet yapışkanlığının hisse senedi performansına etkisi: Borsa İstanbul üzerine karşılaştırmalı sektörel analiz örneği
The effect of cost stickiness on stock performance: A comparative sectoral analysis on BIST
  1. Tez No: 1003908
  2. Yazar: VOLKAN GAZİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Maliye, Business Administration, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Nihai hedefi hisse senedi değeri maksimizasyonu olan işletme yönetim stratejileri, puzzle'ın bir parçası olarak değerlendirildiğinde en önemli parçaları arasında yer alan, maliyet davranışı tüm paydaşlar tarafından kavranamadan işletme hakkında doğru kararların alınması mümkün olamaz. Bu amaçla maliyetlerin sadece geleneksel maliyet davranış kalıbını sergilemedikleri görüşü ilk olarak 2003 yılında Anderson, Banker ve Janakiraman tarafından yapılan bir çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu maliyet davranış kalıbı, satışlarda dönemler arasında yaşanan değişim düzeyine karşı maliyetlerindeki artış ve azalışlarının farklı hızlarda gerçekleştiği durumları açıklamak için kullanılan maliyet yapışkanlığıdır. Çalışma maliyet yapışkanlığının nedenlerini, sonuçlarını açıklamakta BİST-İmalat sektörleri üzerinde oluşturulan örnek bir veri setine SPSS ve STATA paket programları yardımıyla, hipotezlerle kurulan modellere panel veri analizinde bir takım testler (sabit, rassal ve dinamik analizler) uygulanarak, maliyet yapışkanlığı test edilmiş ve maliyet yapışkanlığının piyasa değeri, Tobin's q ve ROE değerleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını gözler önüne serilmiştir. Sonuç olarak“Taş ve Toprağa Dayalı”sektörü dışındaki tüm imalat sektörlerinde maliyet yapışkanlığı bulunmuş, maliyet yapışkanlığının piyasa değerini olumsuz olarak etkilediği sektörler;“Ana Metal Sanayi”ve“Metal Eşya, Makine, Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları”sektörleri, Tobin's q değerini etkilediği tek sektör“Metal Eşya, Makine, Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları”sektörüyken ROE üzerinde anlamlı bir etkisi olan sektör bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Business management strategies with the ultimate goal of maximizing stock value, when considered as part of the puzzle, cannot make the right decisions about the business unless all stakeholders understand cost behavior, which is one of the most important pieces. To this end, the view that costs do not only exhibit traditional cost behavior patterns was first put forward in a study conducted by Anderson, Banker, and Janakiraman in 2003. This cost behavior pattern is cost stickiness, which is used to explain situations where increases and decreases in costs occur at different rates compared to the level of change in sales between periods. The study tested cost stickiness by applying a series of tests (fixed, random, and dynamic analyses) in panel data analysis to models built with hypotheses using SPSS and STATA software packages on a sample data set created for the BIST-Manufacturing sectors. This was done to explain the causes and consequences of cost stickiness and to reveal whether cost stickiness has a significant effect on market value, Tobin's q, and ROE. As a result, cost stickiness was found in all manufacturing sectors except the“Stone and Earth-Based”sector. The sectors where cost stickiness negatively affected market value were the“Primary Metal Industry”and the“Metal Goods, Machinery, Electrical Equipment, and Transportation Vehicles”sectors. The only sector where cost stickiness affected Tobin's q was the“Metal Goods, Machinery, Electrical Equipment, and Transportation Vehicles”sector, while no sector was found to have a significant effect on ROE.