Okul öncesi dönem çocuklarının soru sorma eğilimleriyleebeveynlerinin ebeveynlik tutumlarının incelenmesi
Examining preschool children's questioning tendencies andtheir parents' parenting attitudes
- Tez No: 1003944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının soru sorma eğilimleriyle ebeveynlerinin ebeveynlik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın katılımcılarını seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 744 ebeveyn ve çocukları oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Soru Sorma Eğilimleri Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden veri analizinde Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Katılımcı ebeveynlerin benimsediği otoriter tutum ve izin verici tutum ortalamalarının düşük düzeyde olduğu; demokratik tutum ve aşırı koruyucu tutum ortalamalarının ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin ebeveynlik tutumlarının çocuğa yakınlık durumlarına, çocuğun yaşına, çocuğun kardeş sayısına, çocuğun anadiline, çocuğun okul öncesi eğitim alma süresine, annenin yaşına, annenin eğitim durumuna, babanın eğitim durumuna, evlilik süresine ve oturulan eve göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık gösterdiği ancak çocuğun cinsiyetine ve babanın yaşına göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Okul öncesi dönem çocuklarının soru sorma eğilimlerinin ilgi soruları boyutunda, metafizik soruları boyutunda ve ölçeğin genel toplamında orta düzeyde olduğu, farklı soru tipleri boyutunda ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi dönem çocuklarının soru sorma eğilimlerinin cinsiyetlerine, yaşlarına, kardeş sayılarına, annelerinin yaşına, babalarının yaşına, annelerinin eğitim durumuna, babalarının eğitim durumuna ve oturulan eve göre bazı alt boyutlarda anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ancak okul öncesi dönem çocuklarının soru sorma eğilimlerinin anadillerine, okul öncesi eğitim alma sürelerine ve ebeveynlerinin evlilik sürelerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Soru sorma eğilimi ölçeğinin ilgi soruları, metafizik soruları ve farklı soru tipleri alt boyutları ile demokratik ebeveynlik tutumu arasında pozitif yönlü, ilgi soruları alt boyutu ile otoriter ebeveynlik tutumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Soru sorma eğilimi ölçeğinin genel toplamı ile demokratik ebeveynlik tutumu arasında pozitif yönlü, soru sorma eğilimi ölçeğinin genel toplamı ile otoriter ebeveynlik tutumu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the questioning tendencies of preschool children and their parents' parenting attitudes. Using a survey method, the participants consisted of 744 parents and their children selected using random sampling. Data were collected using the Preschool Children's Questioning Tendencies Scale, the Parental Attitudes Scale, and a Demographic Information Form. Since the data did not show a normal distribution, the Kruskal-Wallis H test, the Mann-Whitney U test, and the Spearman Correlation Analysis were used in the data analysis. It was determined that the mean levels of authoritarian and permissive attitudes adopted by the participating parents were low, while the mean levels of democratic and overprotective attitudes were high. Parental attitudes showed significant differences in some sub-dimensions according to their closeness to the child, the child's age, the number of siblings, the child's native language, the child's duration of preschool education, the mother's age, the mother's educational level, the father's educational level, the duration of marriage, and the place of residence; however, no significant differences were found according to the child's gender and the father's age. It was determined that preschool children's questioning tendencies were at a moderate level in the dimension of questions about interests, questions about metaphysics, and the overall scale, while they were at a high level in the dimension of Wh-questions. It was found that preschool children's questioning tendencies showed significant differences in some sub-dimensions according to their gender, age, number of siblings, mother's age, father's age, mother's education level, father's education level, and place of residence. However, it was determined that preschool children's questioning tendencies did not show a significant difference according to their native language, duration of preschool education, and duration of parental marriage. A significant positive correlation was found between democratic parenting attitudes and the sub-dimensions of questions about interests, questions about metaphysics, and Wh-questions, while a significant negative correlation was found between authoritarian parenting attitudes and the questions about interests sub-dimension. A significant positive correlation exists between the overall scale score of preschool children's questioning tendencies and democratic parenting attitudes, while a significant negative correlation exists between the overall scale score and authoritarian parenting attitudes.