Okul yöneticilerinin iletişim tarzının, öğretmenlerin motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of school principles' communication style on teachers' motivation
- Tez No: 1003969
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma örgütlerinde verimliliği sağlamanın en önemli unsuru iletişimdir. Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin iletişim tarzının öğretmenlerin motivasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda okul yöneticiliği, iletişim tarzı ve motivasyon terimleri ile ilgili bilgiler birinci bölümde verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında anket uygulaması ile bir alan araştırması yapılmış olup Erzurum merkez ilçelerinde görev yapan 260 öğretmene anket uygulanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, okul yöneticilerinin iletişim tarzının, öğretmenlerin motivasyonu üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi gözlemlenmiştir. Demografik özelliklerin ise motivasyon üzerinde kısmen bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarının uygulama alanındaki tüm paydaşlara katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bunun yanı sıra çalışma sonuçlarının bireysel, örgütsel ve toplumsal gelişime katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is the most important element in ensuring productivity in work organizations. The aim of this study is to examine the effect of school administrators' communication style on teachers' motivation. In this context, information regarding the terms school administration, communication style, and motivation is given in the first section. In the application part of the study, a field research was conducted using a survey, and 260 teachers working in the central districts of Erzurum were surveyed. The data obtained using the convenience sampling method were analyzed using SPSS 25.0 program. According to the data obtained, it was observed that the communication style of school administrators had a positive and significant effect on teachers' motivation. It was also determined that demographic characteristics had a partial effect on motivation. It is anticipated that the research results will benefit all stakeholders in the field. Furthermore, the study results are expected to contribute to individual, organizational, and societal development.