İlköğretim okulu yöneticilerinin öğretmenlerle iletişim tarzlarının belirlenmesi (İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesi örneği)
The communication style between the school and the teachers in primary school managers
  1. Tez No: 217560
  2. Yazar: İLKER ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İletisim yüz yüze konusmadır. İletisim: konusma, isaret veya yazı yoluyla düsüncelerindegisimidir.İletisim örgütü bir arada tutan ve örgüt için hayati öneme sahip bir etkinliktir. İs tatmini,isteklendirme, örgütsel baglılık gibi çalısanların davranısları üzerinde pozitif etkiler yaratarakörgütsel performansı arttırır. Çalısanların paylasım duygusunu arttırır. İs ortamındakisürtüsme ve baskıları azaltır.Okullarda okul yöneticisinin ögretmenlerle kuracagı iletisim tarzı okul örgütündeki sorunlarınçözümünde etkilidir. Okulda yönetici ve ögretmenlerin arasındaki iletisimin kalitesiyöneticilerin motivasyonunu ve performansını artırır. Yönetici ve ögretmen arasında iyi biriletisimin olması çatısmaları önlemektedir. Okuldaki egitim kalitesinin artırılması içinyönetici ve ögretmen arasında kaliteli bir iletisim tarzının seçilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is talking vis a vis. Communication: is the change in ideas through speeches,signs or writings.Communication is what keeps an organization together; therefore it is of vital importance foran organization. It increases the performance by creating positive effects, such as jobsatisfaction, motivation and organizational attachment, on the behavior of employees. Itincreases the sense of sharing in employees. It also curtails all kinds of friction and pressure ina work environment.The style of the communication between directors and teachers in schools is effective in thesolution of the problems in a school organization. The quality of the communication betweendirectors and teachers in schools also increase the motivation and performance of teachers.The existence of an appropriate communication between the director and teachers in a schoolprevents conflicts from coming into picture. It is therefore necessary to choose an appropriatestyle of communication between the director and a teacher in a school in order to increase thequality of education