Obstrüktif uyku apne sendromunda diyaframın sonografık bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 1003968
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSU ULUKAVAK ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), diyaframın yapısal ve fonksiyonel özelliklerini etkileyebilen uyku ilişkili bir solunum bozukluğudur. Bu çalışma, OSAS'lı bireylerde diyaframın ultrasonografik özelliklerini ayrıntılı olarak değerlendirmeyi ve bu parametrelerin hastalığın varlığı ve şiddetiyle olan ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Polisomnografi ile tanısı doğrulanmış OSAS olguları ile OSAS dışlanmış sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubunda diyafram kalınlığı, kalınlaşma fraksiyonu (TF), ekskürsiyon ve shear-wave elastografi (SWE) ölçümleri standart bir protokolle gerçekleştirilmiştir. İstirahat ve derin solunum düzeylerinde ölçülen diyafram kalınlığı ve TF değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (tüm p>0,05). Ekskürsiyon analizinde yalnızca istirahat ekskürsiyonunda anlamlı farklılık görülmüş (ANOVA p=0,014), yapılan post-hoc değerlendirmede sağlıklı–hafif OSAS (p=0,044) ve hafif–ağır OSAS (p=0,031) grupları arasında fark saptanmış; derin solunum ekskürsiyonunda ise anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Diyafram SWE değerleri OSAS grubunda sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuş (medyan 35,35 vs 29,15 kPa; p<0,001) ve OSAS şiddeti arttıkça SWE değerlerinde düzenli bir artış izlenmiştir (Kruskal–Wallis p<0,001). SWE'nin yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi ile ilişki göstermemesi (tüm p>0,05), bu parametrenin OSAS ile ilişkili mekanik değişiklikleri daha bağımsız yansıttığını düşündürmektedir. Lojistik regresyon analizlerinde SWE (p=0,002), oksijen desatürasyon indeksi (p=0,005) ve arousal indeksinin (p=0,010) OSAS varlığını öngören bağımsız değişkenler olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, diyafram SWE'nin OSAS ile ilişkili mekanik değişikliklerin değerlendirilmesinde yararlı olabileceğini ve diyafram fonksiyonunun incelenmesine ek katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a sleep-related breathing disorder that can affect the structural and functional properties of the diaphragm. This study aimed to comprehensively evaluate diaphragmatic structure and function using detailed ultrasonographic methods in individuals with OSAS and to investigate the relationship of these parameters with the presence and severity of the disease. A standard protocol was applied to measure diaphragmatic thickness, thickening fraction, excursion, and shear-wave elastography (SWE) in patients with PSG-confirmed OSAS and in healthy controls in whom OSAS was excluded by polysomnography. In comparisons with healthy individuals, diaphragmatic thickness and thickening fraction measured during tidal and deep breathing did not show significant differences between groups (all p>0.05). In excursion analyses, a significant difference was observed only in resting diaphragmatic excursion (ANOVA p=0.014), which prompted post-hoc testing. The post-hoc analysis revealed significant differences between healthy–mild OSAS (p=0.044) and mild–severe OSAS (p=0.031) groups, while no significant difference was detected in deep-breathing excursion (p>0.05). Diaphragmatic SWE values were significantly higher in OSAS compared with the healthy group (median 35.35 vs. 29.15 kPa; p<0.001), and elastography values increased progressively from mild to severe OSAS (Kruskal–Wallis p<0.001). The absence of correlations between elastography and age, height, weight, or BMI (all p>0.05) suggests that SWE reflects OSAS-related mechanical and functional alterations rather than anthropometric factors. Logistic regression analyses showed that SWE (p=0.002), oxygen desaturation index (p=0.005), and arousal index (p=0.010) were independent predictors of OSAS. These findings suggest that diaphragmatic elastography may be useful for reflecting OSAS-related mechanical changes and may provide additional information in the evaluation of diaphragmatic function.