Avrupa Birliği hukukunda üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma hakları
Right to work of third country nationals in European Union law
- Tez No: 1003993
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa Birliği üye devletlerin üçüncü ülke vatandaşlarının iş gücüne duyduğu ihtiyaç, o dönemden günümüze kadar evrilerek, değişerek ve yeni düzenlemelerle birlikte hem Avrupa Birliği hem de dünya gündeminin başlıca konuları arasında yer almaya devam etmektedir. 1950'li yılların ortalarında bu iş gücü gereksinimi sebebiyle hukuki düzenlemelere ihtiyaç duyulmuş ve Avrupa Birliği'nin kurucu antlaşmalarından günümüze kadar olan süreçte, üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma haklarına ilişkin düzenlemeler üye devletler tarafından görüşülerek ve güncellenerek Avrupa Birliği mevzuatında yerini almıştır. Avrupa Birliği bu iş gücü ihtiyacını, ikili antlaşmalar doğrultusunda 1963 yılında Türkiye'den de karşılamaya başlamış ve bu kapsamda ortaklık anlaşmalarında düzenlemeler söz konusu olmuştur. Günümüzde ise, Avrupa Birliği içerisinde üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma hakları, Avrupa Birliği direktifleri uyarınca düzenlenmektedir. Avrupa Birliği hukukunda üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma hakkına ilişkin hukuki düzenlemeler veyahut uygulamalar uzun bir süreçte gerçekleşmiş olup her geçen gün değişen koşullara ve toplumsal değişikliklere göre varlığını sürdürecek fakat daima değişikliğe muhtaç olacaktır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the need of the European Union member states for the workforce of third country nationals has evolved and changed over time, and with new regulations, it has continued to be one of the main topics on both the European Union and global agendas. Due to this need for labor in the mid 1950s, legal regulations became necessary, and from the founding treaties of the European Union to the present day, regulations regarding the rights to work of third country nationals have been discussed and updated by member states and incorporated into European Union legislation. The European Union began to meet this labor demand from Türkiye in 1963 through bilateral agreements and related provisions were included in association agreements. Today, the rights to work of third-country nationals within the European Union are regulated in accordance with European Union directives. The legal regulations or practices concerning the right to work of third-country nationals in European Union law have been formed over a long period of time and will continue to exist under ever-changing conditions and social transformations; however, they will always remain subject to revision.