Yap-işlet-devret modeli ile yapılan enerji altyapısı yatırımlarının doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
The impact of energy infrastructure investments made through the build-operate-transfer model on foreign direct investments: The case of developing countries
- Tez No: 1003994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin refah seviyelerini yükseltebilmeleri için pek çok farklı etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerin en önem arz edenlerinden bir tanesi altyapı yatırımlarıdır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde altyapı yatırımlarını hayata geçirebilmek için yeterli teknik bilgi ve sermaye eksikliği mevcutsa, özel sektörün sermayesinden ve teknik bilgisinden faydalanmak için başvurulan yöntemlerden biri olarak Kamu-Özel İşbirliği (KOİ) modellerinden olan Yap-İşlet-Devret (YİD) yatırımları karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, panel veri kullanılmıştır. Veri seti 2010-2022 yılları arasını kapsamakta olup, örneklem olarak 24 gelişmekte olan ülke seçilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak DYY, bağımsız değişken olarak YİD ile finanse edilen enerji alt yapısı yatırımlarına doğrudan ulaşılamadığından bu değişkeni temsilen KOİ ile finanse edilen enerji altyapısı projeleri (EAY) ve kontrol değişkenleri olarak ise dışa açıklık oranı, nüfus artış oranı ve reel faiz oranı değişkenleri kullanılmıştır. Havuzlanmış En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak çoklu regresyon denkleminin parametreleri tahmin edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre DYY ve EAY arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Tespit edilen bulgu çerçevesinde, gelişmekte olan ülkelerin EAY projelerini göz önünde bulundurmaları ve bu projelere önem vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Many different factors contribute to countries' ability to improve their welfare levels. One of the most important of these is infrastructure investment. Especially in developing countries, where there is a lack of sufficient technical knowledge and capital to implement infrastructure investments, Build-Operate-Transfer (BOT) investments, a type of PublicPrivate Partnership (PPP) model, emerge as a method to utilize the capital and technical expertise of the private sector. This study uses panel data. The dataset covers the years 2010- 2022, and 24 developing countries were selected as the sample. In this study, FDI is used as the dependent variable, energy infrastructure projects financed by PPP (EIL) are used as the independent variable (since direct access to energy infrastructure investments financed by PPP is not possible), and openness to trade, population growth rate, and real interest rate are used as control variables. The parameters of the multiple regression equation were estimated using the Pooled Least Squares method. According to the results of the study, a significant and positive relationship was found between FDI and EIL. Based on these findings, it is recommended that developing countries consider and prioritize EAY (Economic, Social and Economic) projects.