Avrupa Birliği'nde göçmen işçilerin çalışma hakları
The working rights of the migrant workers in the European Union
- Tez No: 162263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL ERALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bugün dünyanın her yerinde kişiler, bir ülkeden bir diğerine çeşitli nedenler ile göç etmekte; gittikleri ülkelerde ücretli bir işte çalışarak hayatlarını kazanmaktadırlar. Bu kimselere genel olarak göçmen işçiler adı verilmektedir. Uluslararası örgütler tarafından, göçmen işçilerin hakları ile ilgili bir çok sözleşme ve tavsiyeler kabul edilmiştir. Avrupa Birliği belgelerindeki göçmen işçi kavramı, uluslararası belgelerdeki kavramlardan farklıdır. 1993 yılında yürürlüğe giren Maastricht Antlaşması ile Avrupa Vatandaşlığı kavramı getirilmiş; Birliğe üye olmayan devletlerin vatandaştan, üçüncü ülke vatandaşları olarak tanımlanmıştır. Avrupa vatandaşı olan işçiler, Birliğe Üye Devletlerde serbest dolaşım hakkından yararlanmaktadırlar. Göçmen işçilerin çalışma haklarına yönelik Birlik seviyesinde bir takım yasal düzenlemeler yapılmasına ve göçmenlerin Birlik toplumuna uyum ve bütünleşmesini sağlamak amacıyla politikalar geliştirilmesine karşın bu alan, Üye Devletlerin iç hukukuna bırakılmıştır. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nde göçmen işçilere yönelik politikalar, bu alanda Birlik seviyesinde yapılan düzenlemeler ve Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin göçmen işçilere ilişkin politikalarına uyumu incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everywhere in the world, people emigrate from one country to another due to various reasons and they earn their lives by working in a remunerated job.These people are generally called as migrant workers. Several conventions and recommendations, concerning the rights of the migrant workers, have been adopted by international organisations. The term“migrant worker”in the European Union documents is different from the international documents. The term,“ Citizen of the European Union”was brought by the Maastricht Treaty, which was entered into forced inl993 and citizens of the non-member States are defined as third country nationals. Although some legislative measures on the working rights of the migrant workers at Union level have been taken and policies developed on the integration of the migrants to the Union society, this area has been left to the national legislation of the Member States. In this study, the policy of the European Union on migrant workers, the Union's legislation on this field and the harmonisation of the legislation of Turkey to the the policy of the European Union on migrant workers have been studied. VI