Küresel kriz ve savaşların lojistik sektörü üzerine etkileri: Freight forwarder firmaları üzerine bir araştırma
The impact of the global crisis and wars on the logistics sector: A research on freight forwarder companies
  1. Tez No: 1003995
  2. Yazar: ÖNER KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Ulaşım, International Trade, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, küresel krizlerin ve savaşların lojistik sektörü üzerindeki etkilerini, freight forwarder firmaları özelinde derinlemesine incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı keşfedici bir tasarım çerçevesinde yapılandırılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu, Türkiye'de faaliyet gösteren freight forwarder firmalarında görev yapan yöneticiler ve üst düzey uzmanlar oluşturmaktadır. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, küresel krizler ve savaşların lojistik sektörünü operasyonel, finansal, yasal, teknolojik ve ilişkisel boyutlarda eş zamanlı olarak dönüştürdüğü görülmektedir. Kriz dönemleri; teslimat süreleri, maliyet yapıları ve hizmet kalitesi üzerinde ciddi baskılar yaratırken, firmaları kısa vadede reaktif, uzun vadede ise daha stratejik, esnek ve uyarlanabilir yaklaşımlar geliştirmeye zorlamıştır. Finansal boyutta artan maliyetler, belirsizlikler ve risk yönetimi ihtiyacı ön plana çıkarken; yeni iş birlikleri ve alternatif finansal stratejiler önem kazanmıştır. Yasal düzenlemeler ise özellikle çevresel sürdürülebilirlik ve bağlayıcı regülasyonlar ekseninde yeniden şekillenmiştir. Teknolojik entegrasyon, bu süreçte yalnızca operasyonel verimliliği artıran bir araç olmaktan çıkarak, kurumsal dayanıklılığı ve rekabet gücünü destekleyen stratejik bir unsur haline gelmiştir. Müşteri ilişkileri açısından ise güven, şeffaflık ve proaktif iletişim, kriz yönetiminin temel belirleyicileri olarak öne çıkmıştır. Ortaya çıkan bu bütüncül tablo, lojistik sektöründe küresel krizlerin ve savaşların geçici dalgalanmalar değil, sektördeki yapısal dönüşümleri hızlandıran kritik kırılma noktaları olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine in depth the effects of global crises and wars on the logistics sector, specifically focusing on freight forwarder companies. The research is structured within an exploratory design framework based on qualitative research methods. When the research findings are evaluated generally, it is seen that global crises and wars simultaneously transform the logistics sector in operational, financial, legal, technological, and relational dimensions. Crisis periods; While creating significant pressure on delivery times, cost structures, and service quality, the crisis has forced companies to develop reactive approaches in the short term and more strategic, flexible, and adaptable approaches in the long term. In the financial sphere, increasing costs, uncertainties, and the need for risk management have come to the forefront; new collaborations and alternative financial strategies have gained importance. Legal regulations have been reshaped, particularly around environmental sustainability and binding regulations. Technological integration has evolved from being merely a tool for increasing operational efficiency to a strategic element supporting corporate resilience and competitiveness. In terms of customer relations, trust, transparency, and proactive communication have emerged as key determinants of crisis management. This holistic picture clearly demonstrates that global crises and wars in the logistics sector are not temporary fluctuations, but critical turning points that accelerate structural transformations within the sector.