Şêwaza helbesta Diya Ciwan
Diya Ciwan'ın şiir üslubu
- Tez No: 1003999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DELİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Diya Ciwan, Kürt kadın şairidir. Aslen Botan Yöresi'ndendir. Ancak Rojava'ya yerleşerek Şam'da kendini tanıma ve şiir yazma fırsatı buldu. Modern Kürt Şiiri alanında Kurmanci Kürtçesi'nde eserler yazan ilk kadın şairdir. Tezimizde Diya Ciwan'ın şiir üslubu ve yaşamı incelenmektedir. Şairin üslub ve üslub özellikleri tanımlanmaktadır. İlk bölümde Üslup ve Üslupbilim konularına odaklanmıştır. Üslupbilim'in (Biçembilim) teorik bir çerçevesi sunulmuştur. İkinci bölümde Diya Ciwan'ın hayatı incelenmiştir. Üçüncü bölümde Diya Ciwan'ın şiir tarzı incelmiştir. Şair Diya Ciwan'ın üslubu; ses, dil, edebi sanatlar, düşünce ve içerik açılarından dört bölüm altında incelenmektedir. Çalışmamızda stilistik yöntemlerden, metin merkezli ve betimleyici yöntemlerden yararlandık. Veri toplama aracı olarak röportaj tekniği kullanılmıştır. Sonuç olarak Diya Ciwan'ın şiir üslubunu hem seçtiği dil hem de konularıyla tutarlı bir şekilde oluşturduğunu söyleyebiliriz. Şiirlerini gerçekçi bir üslup, anlaşılır bir dil ve hafif bir lirizmle yazmıştır.
Özet (Çeviri)
Diya Ciwan is a Kurdish female poet. She is originally from the Botan Region. However, she settled in Rojava and found the opportunity to discover herself and write poetry in Damascus. She is the first female poet to write works in Kurmanji Kurdish in the field of Modern Kurdish Poetry. Our thesis examines Diya Ciwan's poetic style and life. The poet's style and stylistic features are defined. The first section focuses on Style and Stylistics. A theoretical framework of Stylistics (Stylistics) is presented. The second section examines Diya Ciwan's life. The third section examines Diya Ciwan's poetic style. The style of the poet Diya Ciwan is examined under four sections: sound, language, literary arts, thought, and content. In our study, we used stylistic methods, text-centered and descriptive methods. The interview technique was used as a data collection tool. In conclusion, we can say that Diya Ciwan's poetic style is consistent in both his choice of language and his subjects. He wrote his poems in a realistic style, using understandable language and a light lyricism.