Matematik öğretmenlerinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 'ne ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The views of mathematics teachers on the“Türkiye Century Education Model”: A phenomenological study
- Tez No: 1004000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 yılında kamuoyuna sunulan ve eğitim sisteminde köklü bir paradigma değişimini hedefleyen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 'ne ilişkin matematik öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde tasarlanmıştır. Çalışma grubu, farklı sosyo-kültürel bağlamlarda (köy, ilçe merkezi, il merkezi, özel okul) görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen matematik öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; öğretmenler modelin öğrenci merkezli olmasını ve günlük hayatla ilişkilendirilmesini güçlü yönler olarak değerlendirirken, konu bütünlüğündeki eksiklikler, kalabalık sınıflar ve altyapı yetersizlikleri uygulama önündeki en büyük engeller olarak belirlenmiştir. Ayrıca, modelin uygulanabilirliği açısından devlet okulları ile özel okullar arasında ciddi fırsat eşitsizlikleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of mathematics teachers regarding the“Türkiye Century Education Model,”which was introduced to the public by the Ministry of National Education in 2023 and aims for a fundamental paradigm shift in the education system. The research was designed using the phenomenological approach, one of the qualitative research methodologies. The study group consists of mathematics teachers working in various socio-cultural contexts (villages, district centers, provincial centers, and private schools), selected via purposive sampling. Data were collected through semi-structured interview forms and analyzed using the content analysis technique. According to the research findings, while teachers identified the student-centered nature of the model and its integration with daily life as primary strengths, gaps in subject integrity, overcrowded classrooms, and inadequate infrastructure were determined to be the most significant obstacles to implementation. Furthermore, significant inequalities of opportunity were observed between public and private schools regarding the model's feasibility.