Güzel sanatlar liselerinde ses eğitimi yaklaşımları
Approaches to voice education in fine arts high schools
  1. Tez No: 1004007
  2. Yazar: SEÇKİN SEÇİL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı güzel sanatlar liselerindeki ses eğitimi yaklaşımlarını incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki güzel sanatlar liselerinde Bireysel Ses Eğitimi derslerini yürüten müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Evren tamamına ulaşılabilecek büyüklükte olduğundan örnekleme yapılmamış ve evrenin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'deki güzel sanatlar liselerinde Bireysel Ses Eğitimi derslerini yürüten 38 müzik öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Öğretmenlerin demografik bilgileri ile ses eğitimi yaklaşımlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Ses Eğitimi Yaklaşımları Öğretmen Anketi”kullanılmıştır. Anketler uygulandıktan sonra elde edilen verilerin analizleri istatiksel veri analizi paket programı SPSS 26 aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Üç bölümden oluşan anketin A bölümünden elde edilen demografik bilgilere ait veriler, betimleyici istatistik teknikleri, B ve C bölümleri ise çıkarımsal istatistik tekniklerinden nonparametrik testler aracılığı ile analiz edilmiş; D bölümündeki nitel veriler ise ve Open AI Chat CPT4 Plus yapay zekâ dil modeli aracı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular doğrultusunda tespit edilen dikkat çekici sonuçların bazıları şöyledir. Öğretmenlerin, mesleki yaşamları sürecinde şan eğitimi alma durumu değişkeni birçok ses eğitim tekniğinde anlamlı farklılık yaratmıştır. Şan eğitimi alan öğretmenlerin hem teknik bilgi hem de pedagojik uygulama bakımından daha donanımlı oldukları sonucu ortaya çıkmıştır. Genel olarak ses eğitiminin daha sistematik biçimde yürütülmesi, özellikle ses v soğutma, ses sağlığı ve teknik eğitimin standartlaştırılması için öğretmenlere yönelik mesleki gelişim ve uzmanlık eğitimlerinin güçlendirilmesi gerektiğini sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine vocal training approaches in fine arts high schools. The research was conducted in line with the descriptive survey model, one of the qualitative research methods. The population of the research consisted of music teachers who teach individual vocal training courses in fine arts high schools in Türkiye. As the population was of a size that could be reached in its entirety, no sampling was performed, and an effort was made to reach the entire population. Accordingly, 38 music teachers conducting individual voice training courses at fine arts high schools in Türkiye formed the study group. The 'Teacher Questionnaire on Vocal Training Approaches,' prepared by the researcher to determine the teachers' demographic information and vocal training approaches, was used. After the questionnaires were administered, the analysis of the obtained data was performed using the statistical data analysis package programme SPSS 26. The data obtained from Section A of the three-part questionnaire, which contained demographic information, was analysed using descriptive statistical techniques, while Sections B and C were analysed using inferential statistical techniques, specifically nonparametric tests. The qualitative data in Section D was subjected to content analysis using the Open AI Chat CPT4 Plus artificial intelligence language model tool. Some of the noteworthy findings identified in line with the results are as follows. The variable of teachers receiving vocal training during their professional careers has created significant differences in many vocal training techniques. It was found that teachers who vii received voice training were better equipped in terms of both technical knowledge and pedagogical application. In general, it was concluded that voice training should be conducted in a more systematic manner, and that professional development and specialised training for teachers should be strengthened, particularly with regard to voice cooling, voice health, and the standardisation of technical training.