Güzel sanatlar ve spor liselerinde koro çalışmalarında karşılaşılan ses eğitimi ile ilgili sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımlar
Approaches to solutions to problems in voice training in choir performances at fine arts and sports high school
  1. Tez No: 397443
  2. Yazar: YAĞMUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde koro çalışmalarında karşılaşılan ses eğitimi ile ilgili sorunların koro eğitimcilerinin katkıları ile tespit edilmesi ve belirlenen sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımların sunulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde koro çalışmalarında ses eğitiminde görülen sorunların tespit edilerek anket hazırlanabilmesi için alanında uzman, üniversitelerde görev yapan koro şeflerinin görüşlerinden yararlanılmıştır. Bu aşamada görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde çalışmakta olan koro şeflerinin görüşlerine ulaşabilmek için anket yönteminden yararlanılmış, anketlerden elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilerek yorumlanmıştır. Uzman yardımı ile hazırlanan anketten elde edilen veriler doğrultusunda Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde koro çalışmalarında ses eğitiminde görülen sorunlar tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ise tespit edilen sorunların çözümü için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine problems in voice training in choir performances at Fine Arts and Sports High School by means of contributions of trainers and present approaches to the solutions to these problems. In this study, remarks of conductors who are specialized in their branch and work at universities have been benefited so that the problems about voice training in choir classes in Fine Arts and Sports High School could be determined and a survey could be prepared. At this stage, interview method has been employed. At the second stage of the study, survey method has been used to learn about the opinions of conductors working at Fine Arts and Sports High School; data reached by means of survey have been assessed and interpreted via statistical methods. As a result of data of survey prepared by expert help, problems have been detected in voice training in choir performances at Fine Arts and Sports High School. At the end of the research, solutions have been presented for the determined problems.