Pyometralı köpeklerde SIRS (Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu) olgularının belirlenmesinde serum aquaporin (AQP) ve progesteron uyarımlı bloke edici faktör(PIBF) düzeylerinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of serum aquaporin (AQP) and progesterone-stimulated blocking factor (PIBF) levels as biomarkers in the determination of SIRS (systemic inflammatory response syndrome) cases in dogs with pyometra
  1. Tez No: 964591
  2. Yazar: İPEK MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFAT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sunulan çalışmada pyometralı köpeklerde progesteron uyarımlı bloke edici faktör (PIBF) ve aquaporinlerin (AQP) uterus dokusunda düzeylerinin belirlenmesi, etiyopatojenik rollerinin araştırılması ve sepsis oluşmuş köpeklerde kan serum AQP ve PIBF düzeylerinin bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla toplam 66 köpek materyal olarak kullanıldı. Kontrol grubu (n:22), ovariohisterektomisi yapılan diöstrus dönemindeki sağlıklı köpeklerden oluşturuldu. Deney grubu kendi içerisinde iki gruba ayrıldı. Sepsis pozitif pyometra grubu (PP) SIRS (+) pyometralı köpeklerden (n:22), sepsis negatif pyometra grubu (PN) ise SIRS (-) pyometralı köpeklerden (n:22) oluşturuldu. Köpeklerin kan serumlarından ELISA tabanlı ölçümler gerçekleştirilerek AQP1, 3, 5 ve 9, PIBF, P4, A4 ve SAA düzeyleri belirlendi. Operasyon sonrası elde edilen uterus dokularından histopatolojik incelemeler, immünohistokimya (IHC) analizleri ve gen ekspresyon analizleri (AQP1, 3, 5 ve 9, PIBF, PR, AR) gerçekleştirildi. Uterus duvarından alınan swabların mikrobiyolojik analizleri ile bakteri identifikasyonu ve antibiyogram testleri gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlarda serum AQP1, AQP3, AQP9, PIBF ve SAA düzeylerinde gruplar arası anlamlı fark saptanmadı. İmmünohistokimya analizlerinde pyometralı uterus dokularında kontrol grubuna göre PIBF, AQP1, AQP3, AQP5 ve AQP9 immünoreaktivitelerinde artış saptandı. Bu bulgulardan yola çıkarak bahsedilen proteinlerin uterusta sıvı homeostazisini düzenlemeye yönelik bir yanıt ile pyometranın patogenez sürecinde rolü olduğu gösterildi. Ayrıca serum PIBF ve P4 düzeyleri ile PIBF ve PR gen ekspresyon düzeyleri arası belirlenen pozitif yönlü korelasyonlar ile PIBF proteininin P4 ile ilişkisi doğrulanarak pyometra oluşumunda rolü olabileceği desteklendi. AQP5 gen ekspresyon seviyelerinin pyometralı uterus dokularında kontrol grubuna göre 2,5 kata yakın aşağı regüle olduğu belirlendi ve AQP5 gen ekspresyonundaki azalmanın sıvı transportunu engelleyerek uterusta içerik birikimine yol açtığı öngörüldü. Pyometra kaynaklı sepsis gelişen olgularda ise uterus dokusunda özellikle yangı hücrelerinde kontrol grubuna göre daha şiddetli AQP1 pozitifliği belirlenirken tam tersi AQP3 immünoreaktivitesi sepsis şekillenen pyometralı uterus dokularında anlamlı şekilde düşük bulundu. Bu bulgularla pyometrada sepsis gelişimi ile AQP1 ve AQP3 protein seviyelerinin ilişkili olduğu belirlendi. Ayrıca sepsis gelişen pyometralı uterus dokularında AQP9 gen ekspresyon düzeylerinin kontrol grubu dokularına kıyasla 2 kat yukarı regüle olduğu görüldü. Bu bulgu sonucu AQP9'un sepsis sürecinde önemli bir rolü olduğu desteklendi. Mevcut çalışmada gerek pyometra gerek pyometra kaynaklı şekillenen sepsis olguları ile ilişkileri olduğu belirlenen AQP'ler ve PIBF üzerinde patogenez, tanı ve tedavi süreçlerinde kullanılabilirliklerinin araştırılması için daha fazla çalışmaya gerek duyulduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the levels of progesterone-induced blocking factor (PIBF) and aquaporins (AQP) in uterine tissue of dogs with pyometra, to investigate their etiopathogenic roles and to investigate the usability of serum AQP and PIBF levels as a biomarker in dogs with sepsis. For this purpose, a total of 66 dogs were used as material. The control group (n:22) consisted of healthy dogs in diestrus period that underwent ovariohysterectomy. The experimental group was divided into two groups. Sepsis positive pyometra group (PP) was composed of SIRS (+) pyometra dogs (n:22) and sepsis negative pyometra group (PN) was composed of SIRS (-) pyometra dogs (n:22). ELISA-based measurements were performed in the blood serum of the dogs to determine the levels of AQP1, 3, 5 and 9, PIBF, P4, A4 and SAA. Histopathological examinations, immunohistochemistry analyses and gene expression analyses (AQP1, 3, 5 and 9, PIBF, PR, AR) were performed on uterine tissues obtained after the operation. Microbiological analysis of swabs taken from the uterine wall, bacterial identification and antibiogram tests were performed. No significant difference was found in serum AQP1, AQP3, AQP9, PIBF and SAA levels between the groups. Immunohistochemistry analysis revealed an increase in PIBF, AQP1, AQP3, AQP5 and AQP9 immunoreactivities in pyometra uterus tissues compared to the control group. Based on these findings, these proteins were shown to be involved in the pathogenesis of pyometra through a response to regulate fluid homeostasis in the uterus. In addition, the positive correlations between serum PIBF and P4 levels and PIBF and PR gene expression levels confirmed the association of PIBF protein with P4 and supported its role in the formation of pyometra. AQP5 gene expression levels were found to be down-regulated nearly 2.5-fold in uterine tissues with pyometra compared to the control group and it was predicted that the decrease in AQP5 gene expression leads to uterine content accumulation by inhibiting fluid transport. In patients who developed pyometra-induced sepsis, AQP1 positivity was found to be more severe in uterine tissue, especially in inflammatory cells compared to the control group, whereas AQP3 immunoreactivity was significantly lower in uterine tissues with pyometra-induced sepsis. With these findings, it was determined that AQP1 and AQP3 protein levels were associated with the development of sepsis in pyometra. In addition, AQP9 gene expression levels were found to be upregulated 2-fold in uterine tissues with pyometra developing sepsis compared to control group tissues. This finding supported that AQP9 has an important role in the sepsis process. In the present study, it was concluded that more studies are needed to investigate AQPs and PIBF, which were found to be associated with both pyometra and pyometra-induced sepsis cases, and their usability in pathogenesis, diagnosis and treatment processes.