6 Şubat 2023 depremi öncesi ve sonrasının yerel basında temsili: Malatya ili örneği
Representation of the February 6 2023 earthquake before and after in local press: The case of Malatya province
  1. Tez No: 1004035
  2. Yazar: TANSU KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Basın tarihi boyunca gazetelerin büyük depremleri haberleştirdiği ve özel bir önem atfettiği görülebilmektedir. Bu büyük felaketlerden biri de Asrın felaketi olarak bilinen ve ülkemizi derinden etkileyen 6 şubat Depremidir. Deprem yaşandığı günlerde bir çok araştırmaya konu olmuş , felaketin boyutları farklı yönlerden ele alınmış ve yerelden evrensele bir çok gazetenin ana başlığını oluşturmuştur. Gazetelerin afetleri haberleştirme pratiklerine baktığımızda yerel gazetelere de bu konuda büyük görev ve sorumluluklar düştüğü görülmektedir. Bu çalışmada da depremden en çok etkilenen illerden biri olan Malatya'nın yerel gazetelerinin depremden önceki ve depremden sonraki yazıları incelenerek öncesinde deprem konusuna nasıl ve ne kadar değindikleri, sonrasında deprem ile ilgili farkındalık ve bilinç elde edip etmediklerini, depremden sonraki süreçte halkın sorunlarını başlıklarında yer verip vermediklerini araştırmak bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma depremden 1 yıl öncesi 06.02.2022-06.02.2023 tarih aralığını ve 1 yıl sonrası 06.02.2023-06.02.2024 süreci kapsayacak şekilde Malatya'da bulunan yerel gazeteler ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada temel kaynak olarak kullanılacak olan bu gazetelerin yerel halkın sorunlarını anlatması, gazetelere erişimin internet tabanlı olması, kendilerine ait bir arşivinin olması gibi niteliklere sahip olması önemsenmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be seen that newspapers have reported on major earthquakes throughout the history of the press and given them special importance. One of these major disasters is the February 6th Earthquake, known as the disaster of the century and deeply affecting our country. The earthquake was the subject of many studies on the days it occurred, the dimensions of the disaster were addressed from different perspectives and it formed the main headline of many newspapers from local to universal. When we look at the practices of newspapers in reporting disasters, we see that local newspapers also have great duties and responsibilities in this regard. In this study, the articles of local newspapers in Malatya, one of the provinces most affected by the earthquake, before and after the earthquake are examined and how and to what extent they touched on the earthquake issue before, whether they gained awareness and consciousness about the earthquake afterwards, and whether they included the problems of the people in their headlines in the process after the earthquake constitute the subject of this study. The research was limited to local newspapers in Malatya, covering the period 06.02.2022-06.02.2023, 1 year before the earthquake, and the period 06.02.2023-06.02.2024, 1 year after the earthquake. It was considered important that these newspapers, which will be used as the main source in the research, describe the problems of the local people, have internet-based access to the newspapers, and have their own archives.