Tophane Müşiri Ahmed Fethi Paşa hayatı ve faaliyetleri
Commander of the imperial arsenal (Tophane Müşiri) Ahmed Fethi Pasha's life and activites
  1. Tez No: 1004041
  2. Yazar: İBRAHİM AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat Dönemi'nin önemli figürlerinden Rodosîzâde Ahmed Fethi Paşa biyografik açıdan mercek altına alınmaktadır. 1800 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Paşa, Tanzimat öncesi dönemde asker ve sefir olarak görev yapmış; Tanzimat sonrasında ise merkez bürokraside Meclis Üyeliği ve Reisliği, Nâzırlık, Müşirlik gibi kritik vazifeleri üstlenerek Osmanlı'nın değişim-dönüşümüne yakından şahit olmuş ve bu sürece kıymetli katkılar sağlamış bir isimdir. Çok yönlü yapısıyla yaşadığı döneme mührünü vuran Ahmed Fethi Paşa'nın hayatı ve faaliyetleri, yakın zamana kadar kapsamlı bir akademik araştırmanın konusu olmamıştır. Bu çalışma vesilesiyle Ahmed Fethi Paşa'nın Enderun yılları ve askerlik kariyeri incelenecek; gerek Viyana ve Paris Sefirlikleri esnasındaki diplomatik girişimleri gerekse de özel elçilik görevleriyle gittiği Rusya, İtalya, Almanya ve İngiltere'deki temasları üzerinden dönemin diplomasi tarihine ışık tutulacak; Meclis-i Vâlâ Üyeliği ve Reisliği, Ticaret Nâzırlığı, Tophane Müşirliği dönemlerindeki faaliyetleri ile hânedân damadı olmasının Tanzimat Dönemi merkez bürokrasisindeki etkisi araştırılacaktır. Aynı zamanda Ahmed Fethi Paşa'nın Türkiye'deki müzeciliğin kurucusu olması sebebiyle Osmanlı müzeciliğinin kuruluş süreci irdelenecek, Avrupa kültür ve sanat dünyası ile ilişkileri üzerinden Osmanlı kültür-sanat hayatına katkıları ele alınacak, ayrıca terekesi incelenmek suretiyle de insanî yönleri ortaya konulacaktır. Çalışmamız kapsamında; yerli-yabancı arşiv belgeleri ile birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden yapılacak dönem okumalarıyla, Ahmed Fethi Paşa'nın hayatı ve faaliyetleri merkeze alınarak hem yaşadığı devrin arka planının sunulması hem de Paşa'nın Osmanlı modernleşmesine olan katkılarının somut delillerle açıklanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the biography of Rodosîzâde Ahmed Fethi Pasha, one of the most important figures of the Tanzimat period. Born in Istanbul in 1800, the Pasha served as a soldier and ambassador during the pre-Tanzimat period. Following the proclamation of the Tanzimat, he assumed critical positions within the central bureaucracy, including Membership and Presidency of the Council, Ministerial offices, and the rank of Müşir (Field Marshal). In these capacities, he closely witnessed the transformation of the Ottoman Empire and made significant contributions to this process. Ahmed Fethi Pasha, who left his mark on his era with his multifaceted character, has not been the subject of comprehensive academic research until recently. This study will shed light on the diplomatic history of the period through Ahmed Fethi Pasha's embassies in Vienna and Paris, and his contacts in Russia, Italy, Germany, and England during his special diplomatic missions. His activities during his tenure as a member and chairman of the High Council, Minister of Trade, and Commander of the Arsenal, as well as his influence on the central bureaucracy of the Tanzimat period as a son-in-law of the dynasty, will be examined. At the same time, since Ahmed Fethi Pasha is considered the founder of museology in Turkey, the introduction of museology to the Ottoman Empire will be examined; his contributions to Ottoman cultural and artistic life through his relations with the European cultural and artistic world will be discussed, and his human qualities will be revealed by examining his legacy. Within the scope of our study, using local and foreign archival sources, primary and secondary sources, and period readings, we aim to present the background of the era in which Ahmed Fethi Pasha lived, focusing on his life and activities, and to reveal his contributions to Ottoman modernisation with concrete evidence.