Bursa'da tarihi çevrenin korunması-uygulamalar
  1. Tez No: 8129
  2. Yazar: TÜLYA HATİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ülkemizdeki tarihi çevre koruma çalışmalarını ve örnek lerini incelemeyi amaçlayan bu çalışma beş bölümden oluşmak tadır. Birinci bölümde, konunun önemi ve yapılmak istenenleri açıklayan giriş yer almaktadır. îkinci bölümde, tarihi çevre korunmasının nedenleri, Eski Türk kentlerinin özellikleri, karşılaşılan sorunlar ve koruma yöntemleri açıklanarak örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Bursa kenti örnek olarak seçilerek in celenmiştir. Kentin gelişimi ve yapılan planlama çalışmala rı, bu çalışmaların tarihi doku ile ilişkileri açıklanmıştır, Dördüncü bölümde Bursa 'da tarihi konut dokusu ve tica ret alanlarının mimari özellikleri, koruma amaçlı planları iki örnek alanda açıklanmıştır. Daha sonra tarihi çevre ko ruma düzenleme uygulamaları, çeşitli kurumlarca yapılan ça lışmalar incelenmiştir. Beşinci bölümde araştırma sonuçları değerlendirilmiş tir.
Özet (Çeviri)
This study, consists of five parts, aims to review the practices of the historical environment protection in Turkey with examples. The first part is a preface, which emphasizes the impor tance of the phenomenon and introduces the further steps of the study. In the second part the reasons of protecting historical environment, the properties of the old Turkish cities, faced problems and the methods of application are explained with examples. Accordingly the legistlations and precantions, related regulations that are established by the central Goverment, G.E.E.A.Y.K. (1951) and T.K.T.U.Y.K (1983) pre sented in detail and applications since 19. th century have been researched. In the third part due to its historical values and impor tance Bursa has been studied as a case. Firsty the develop ment of city the previous planning practices and their rela tions with historical pattern are reviewed, then the protec tive plans which have been developed since 1981 for 6 diffe rent zones are explained. These plans are: 1- Eastern Maksem-Gökdere- İpekçilik 2- Setbaşı-Yeşil-Emirsultan-Southern İncirli street 3- Yıldır ım-Davutkadx 4- Tophane and its surroundings 5- Center-Reyhan-Hanlar Region-Kayhan 6- Muradiye and its surroundings In the fourt part basing on two examples the architectural properties of historical residential and commercial Zones of Bursa and protective studies are explained. Also, the practices of public or private foundations and professionals are mentioned. Finally, in the fithj, part the results of the study are evaluated.