Üniversitelerde belge yönetimi ve üniversite arşivleri
Recer, management at universites an, university archives
- Tez No: 100407
- Danışmanlar: PROF.DR. Ş. NEZİHİ AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
oz Bu çalışmada, üniversitelerde belge yönetimi ve üniversite arşivleri incelenmiştir. Üniversitelerde belge yönetimi çalışmaları, ilk olarak ABD'de başlatılmış, kısa süre sonra Kıta Avrupa'sında da kabul görmüş ve üniversitelerde uygulanmaya başlanmıştır. Ulusların hayatında çok önemli yere sahip olan üniversitelerin daha verimli çalışması için uygulanan bu yöntem, akabinde araştırmaya açık kurum arşivleri ile kurum çalışanı ve içinde bulunduğu toplumun bireylerine de hizmeti içermektedir. Konunun seçilmesinde etkili olan faktör; bilimsel bilginin ve yeni teknolojilerin üretildiği ülkemizin köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi'nin belge yönetim sisteminin ve düzenli, araştırmaya açık arşivinin bulunmaması olmuştur. Ayrıca bu çalışma ile ülkemizdeki tüm üniversitelerin belge yönetim sistemlerini kurarken ve arşivlerini düzenlerken yaşayabilecekleri problemlere çözüm önerisi getirmek, ayrıca bu alana ışık tutmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada, saha çalışması ve gözlemlerden sonra literatür taraması yapılmıştır. Tarama, hem kütüphanelerdeki katalogların incelenmesi, hem de internet aracılığı ile yapılmıştır. Bu çalışmalar akabinde araştırmada konunun bütünlüğünü sağlamak için öncelikle belge yönetimi, amacı ve belge yönetim programı hakkında bilgi verilmiştir. Bu çerçeve içerisinde üniversitelerde belge yönetimi kurumun işlevlerine uygun olarak modern arşivcilik prensipleri içerisinde işlenmiştir. İkinci olarak belge yönetim sistemi üniversitelerde oluşturulduktan sonra üniversite arşivlerinde genelde ne tür malzemenin bulunduğu ve bunların nasıl düzenlenmesi gerektiği konulan üzerinde durulmuştur. Malzemenin korunmasına yönelik tedbirler verildikten sonra üniversite içerisinde arşivin önemi saptanmaya çalışılmıştır. Son olarak ise sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, university archives and record management at universities have been discussed. Record management in university archives as a concept, has been first started in USA and developed the past sixty years. Short time later it has been accepted in continental Europe and then practiced in all universities of the world. It is a reality that universities are the most important institutions for the nations. By the practice of the record management, it brought together the use of institutional archives, with their workers and service for the individuals for the whole society. With the use of this concept all intellectual works could be open to all researchers. The important factor in selecting the subject is: unuse of document management systems in universities even they're producing scientific information and new technologies. In the most important and oldest universities in Turkey there is not such a system as in the case of Istanbul University. With this work my aim is to create a shelter for all the works to regulate the archives of University of Istanbul. In this research plenty of literature discussed and field studies have been made. Also via internet research number of articles have been collected. In this work, for the completeness of the subject, the concept of record management, its aims, document management programs firstly discussed. Under this frame, the document management in university investigated under the laws of modern archives which are suitable the functions of the institution.. Secondly, after the creation of document management systems in universities which types of materials existed in universitiy archives and how would they be organised have been discussed. After investigating there steps, the importance of archives in universities are shown. At last some precations and suggestions are given.