Üniversitelerde belge yönetimi
Records management at universities
- Tez No: 73541
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBÜN BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Belgeleri her evrede programlı bir şekilde ele alan belge yönetimi içerisinde, denetimin önemli bir yeri vardır. Belge denetiminde, belgelerin yaşam döngüsü içerisinde geçirdiği her evrede, doğru tanımlanması ve etkin kullanımının sağlanması için çeşitli düzeylerde tanımlanmış formlardan yararlandır. Belgelerin üretimi, düzenlenmesi, ayıklanması ve imhası için geliştirilen bu formlar ile belgelerin doğru zamanda uygun ortamda, gerektiği gibi düzenlenip denetim altına alınması sağlanabilmektedir. Üniversiteler akademik ve idari işlemlerin yoğun olarak yürütüldüğü kurumlardır. Çağdaş pek çok üniversite kendi idari yapısı içerisinde bilgi ve belge yönetim sistemlerine sahiptir. Çalışmamızda, üniversitelerde belge yönetim programlarının neden uygulanması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için, örneklem olarak saptadığımız Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde (H.Ü.E.F.) belge yapılan ve belge işlemleri incelenmiştir. İncelemelerimiz sonucunda H.Ü.E.F. ve genel olarak H.Ü.'de bütünsel bir belge programının uygulanmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda belirlediğimiz,“Üniversitelerde belgeleri yaşam döngüsü içerisinde ele alan, bütünsel bir belge yönetim programı çerçevesinde oluşturulacak formların kullanılmasıyla, üniversite içerisinde üretilen ya da sağlanan belgelerin; gerekli zamanda, doğru yerde etkin olarak denetim altına alınması gerçekleşebilir. Böylece; bilgi ve belge erişim süreci ile kurumsal işleyiş hızlanabilir”, şeklindeki hipotezimiz, elde edilen bulgular sonucunda doğrulanmıştır. H.Ü.E.F. 'ne bağlı bölüm ve birimlerdeki dosya yapılarının incelenmesi, E.F. Arşiv Biriminde gerçekleştirdiğimiz katılarak gözlem çalışmaları, belge işlemlerinden sorumlu kişilerle yapılan görüşmeler ve belge kullanıcıları ile belge işlemlerinden sorumlu kesime yönelik olarak H.Ü.E.F. 'nde yürütülen anketler de hipotezimizi doğrulamaktadır. Tezimizde; üniversitelerde bir bilgi ve belge yönetim alt sisteminin oluşturulması, bu alt sistemin kurulacak üniversite bilgi ve belge sistemi ile entegre olması gerektiği ortaya konmuştur. Çalışmamızın sonunda, üniversitelerde geliştirilecek bir belge yönetim programı içerisinde, belge denetim çalışmalarında kullanılabilecek, belge değerlendirme, alıkoyma, ayıklama ve imha formları öneri olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Records audit has an important role in records management which estimate records value in a planned manner at every phase of it. Records management utilises forms defined at each phase in accurate definition and efficient use of records all through their life cycle. These foims could be developed to create, arrange, dispose and destroy records for the records are controlled at the right time, in the suitable environment and as is necessary. Universities are intituations where academic and administrative duties and procedures are intensely conducted. Many contemporary universities have information and records management systems within their own administrative structures. Our study aimed to determine the reasons for establishment of records management programs in universities. For that reason, the records and record processing at the Faculty of Letters of Hacettepe University (H.U.F.L.) were examined since the Faculty was chosen an example. As a result of these investigations it has been established that a comprehensive records management program was not implemented in H.U.F.L. and H.U. in general. As we stated in our hypothesis, the fact that efficient control of records and their use at the right time and in a proper place by employing record audit forms in a comprehensive record management program that estimate the records value in their whole life cycle at H.U.F.L. will speed up organizational operation and communication process has been confirmed by the findings. The hypothesis is also verified by surveys made among people responsible for record procedures and record users at H.U.F.L. The result of our study has pointed out to the need to make a subsystem of information record management in universities and to integrate this subsystem into the university information and record system to be founded. Suggested forms for records describing, arrangement, retainment, disposition and destruction that can be used in record audit effords that will be implemented within the record management program to be developed are presented at the and of the study.