4 yaş ve üzeri terapötik hikaye kitaplarının illüstrasyonlarının incelenmesi
Rewiew of illustrations of therapeutic story books for ages 4 and older
- Tez No: 1004074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİNE REFİKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Terapötik hikâyeler, bireylerin karşılaştıkları güçlükleri dolaylı bir anlatı üzerinden fark etmelerini, duygularını güvenli bir biçimde işlemelerini ve yeni başa çıkma yolları geliştirmelerini destekleyen etkili müdahale araçları olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktadır. Bu çalışma, 4 yaş ve üzeri terapötik hikâye kitaplarının illüstrasyonlarının konuları ile uygunluğunu, terapötik amaca hizmet edip etmediğini incelemektedir. Çalışmada, seçilen terapötik hikâye kitaplarının illüstrasyonları; renk kullanımı, karakter tasarımı, duygusal ifadeler, kompozisyon düzeni gibi konulardan ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, incelenen kitap illüstrasyonlarının çoğunda duygusal temalarla uyumlu renk paletlerinin tercih edildiğini, karakter ve mekân tasarımlarının çocukların yaşantılarını yansıtacak biçimde oluşturulduğunu ve görsellerin metnin terapötik mesajını destekler nitelikte olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bazı kitaplarda görsel ve metinsel uyumun zayıf kaldığı, illüstrasyonların terapötik amaca hizmet etmediği belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, illüstrasyonların terapötik hikâyelerin etkisini artıran temel bir bileşen olduğunu, duygu düzenleme ve anlam kurma süreçlerinde kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışma, terapötik hikâye üretiminde illüstrasyonların psikolojik, pedagojik ve sanatsal yönleriyle bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Therapeutic stories are considered and used as effective intervention tools that support individuals in recognizing the difficulties they face through indirect narratives, processing their emotions safely, and developing new coping mechanisms. This study examines the suitability of illustrations in therapeutic storybooks for children aged 4 and above to their themes and whether they serve the therapeutic purpose. The illustrations of the selected therapeutic storybooks were analyzed in terms of color usage, character design, emotional expression, and compositional arrangement. A qualitative research method was employed. The findings showed that in most of the book illustrations examined, color palettes consistent with emotional themes were preferred, character and setting designs were created to reflect children's experiences, and the visuals supported the therapeutic message of the text. However, it was determined that in some books, the visual-textual harmony was weak, and the illustrations did not serve the therapeutic purpose. The results of the research reveal that illustrations are a fundamental component that enhances the effectiveness of therapeutic stories and play a critical role in emotion regulation and meaning-making processes. In this respect, the study contributes to a holistic approach to the use of illustrations in therapeutic storytelling, considering their psychological, pedagogical, and artistic aspects.