Mortal seyreden toksikolojik vakaların demografik ve klinik olarak retrospektif analizi
Retrospective analysis of demographic and clinical features of mortal toxicological cases
  1. Tez No: 619246
  2. Yazar: HATİCE FERAHKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ:Zehirlenmelere bağlı morbidite ve mortalite dünya çapında ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Akut zehirlenmelerin yoğun bakım mortalite oranı %0-15,7 arasında tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı YBÜ'lerine zehirlenme sebebi ile yatırılan hastalardan mortal seyredenlerin sosyodemografik özelliklerini belirlemek, ilk başvuru anındaki vital bulgularını, temel klinik özelliklerini ve uygulanan tedavi yöntemlerini tanımlamak ve araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda acil servise 01.01.2008 – 30.06.2018 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri herhangi bir yolla zehirlenmiş ve yoğun bakımda takip edildikten sonra mortal seyretmiş 64 zehirlenme olgusu çalışmaya geriye dönük incelenmek üzere dahil edildi. Olguların yaş, cinsiyet, yaşadığı yer, etnik köken, çalışma durumu, şikayetinin kazara-intihar girişimi-madde kötüye kullanımı olması, başvuru anındaki vital bulguları, özgeçmişlerinde ek hastalık varlığı, kan gazları, hematolojik ve biyokimyasal belirteçleri, EKG ölçümleri kaydedilmiştir. Ayrıca intoks etkeni, hangi yolla maruz kalındığı, alınan madde ilaç ise kendi ilacı olup olmadığı, maddeye maruz kaldıktan ne kadar süre sonra hastaneye başvurduğu, hastanede yatış süresi, mekanik ventilatör ihtiyacı, takibinde gelişen komplikasyonlar, diyaliz ihtiyacı, ek olarak verilen tedaviler, vazopressör tedavi ihtiyacı ve hastanın hastaneye gelişindeki şok indeksi, ApacheII skorları incelendi. Elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package for SocialScience) 26.0 paket programında yapıldı. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu değerlendirilerek tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uyan değişkenler için ortalama ± standart sapma, normal dağılıma uymayanlar için ortanca ve çeyreklerarası aralık (ÇA); kategorik değişkenlerde ise oran olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Morbidity and mortality due to poisoning is a serious public health problem worldwide. Intensive care mortality rate of acute poisoning was determined between 0-15.7%. The aim of this study is to determine the sociodemographic characteristics of patients who are hospitalized in ICUs due to poisoning, to identify vital signs, clinical features and treatment methods at the first application. MATERIALS AND METHODS: In our study, 64 cases of poisoning who were admitted to the emergency department between 01.01.2008 and 30.06.2018, who had been poisoned by any means, and who had a mortal course after intensive care, were included in the study for retrospective study. Age, gender, place of residence, ethnicity, employment status, accident-suicide attempt-substance abuse, complaint vital signs at the time of admission, presence of additional disease in their history, blood gases, hematological and biochemical markers, and ECG measurements were recorded. In addition, the factor of intoxication, in what way it is exposed, if the drug is users' current drug, how long it has taken in applying to the hospital, the duration of hospitalization, the need for a mechanical ventilator, the complications that follow up, the need for dialysis, the additional treatments, vasopressor treatment need and shock index on arrival at the hospital, ApacheII scores were examined. The analysis of the data obtained was done in SPSS (Statistical Package for Social Science) 26.0 package program. Descriptive statistics by evaluating the suitability of the numerical data to the normal distribution, mean ± standard deviation for the variables that fit the normal distribution, median and interquartile range (IQR) for those who do not fit the normal distribution; categorical variables were expressed as ratios.