Analysis of strategic relations between Sudan and USA: Reasons, motivations, and challenges
Sudan ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin analizi: Nedenler, motivasyonlar ve zorluklar
- Tez No: 1004082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM SIRADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sudan-ABD ilişkilerinin siyasi ve güvenlik boyutlarını, iç politika, ideoloji ve dış politika önceliklerinin etkisine odaklanarak incelemektedir. Bir zamanlar Afrika'nın en büyük ülkesi olan Sudan'ın, özellikle Darfur ve Güney Sudan'daki iç çatışmaları ve Ömer el- Beşir yönetimindeki otoriter yönetimi, uluslararası dikkatleri üzerine çekmiş ve ABD ile ilişkilerini şekillendirmiştir. 11 Eylül olaylarının ardından, ABD'nin Sudan politikası terörle mücadele çerçevesi altında değişmiş, güvenlik, terörle mücadele ve insan hakları ön plana çıkmıştır., Ekonomik yaptırımlar ve Sudan'ın Çin ile olan bağları ikili ilişkileri daha da karmaşık hale getirmiştir. Çalışma, bu ilişkileri anlamak için güvenlik ve ideolojik faktörlerin (Evangelist grupların etkisi ve ABD'nin stratejik çıkarları dahil) kilit öneme sahip olduğunu savunmaktadır. Gerçekçilik ve yapılandırmacılık temelli niteliksel bir vaka çalışması yaklaşımı kullanan araştırma, Sudan-ABD ilişkilerinin neden ortak değerlerden çok güvenlik endişeleri tarafından şekillendirildiğini ve Sudan gibi kırılgan devletlerin ABD'nin dış politika çerçevelerini nasıl zorladığını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the political and security dimensions of Sudan–U.S. relations, focusing on the impact of domestic politics, ideology, and foreign policy priorities. Once the largest country in Africa, Sudan's internal conflicts, particularly in Darfur and South Sudan, and its authoritarian governance under Omar al-Bashir, drew international attention and shaped its relations with the United States. Following 9/11, U.S. policy toward Sudan shifted under the war on terror framework, emphasizing security, counterterrorism, and human rights. Economic sanctions, and Sudan's ties with China further complicated bilateral ties. The study argues that security and ideological factors—including the influence of Evangelical groups and U.S. strategic interests—are key to understanding these relations. Using a qualitative case study approach grounded in realism and constructivism, the research addresses why Sudan–U.S. ties have been shaped more by security concerns than shared values, and how fragile states like Sudan challenge U.S. foreign policy frameworks.