Kripto varlıkların kara para aklama yöntemi olarak kullanılması
Use of crypto assets as a money laundering method
  1. Tez No: 902402
  2. Yazar: VELİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Suç gelirlerinin aklanmasında temel unsur olarak yer alan paranın, geçmişten günümüze kadar olan kullanım süreci incelendiğinde değerli nesnenin bulunduğu Mal para sistemi; nesnenin kendisinin tek başına bir değerinin olmadığı ancak kullanılan kâğıda yüklenen bir satın alma gücü ve genel kabul görmüş Kâğıt para sistemi ve günümüzde ise dijital hale gelen Dijital para sistemi ile birlikte para kavramı genel uzlaşı içerisinde mal ve hizmet mübadelesini sağlayarak borçların ödenmesinde kullanılmış, günlük hayatımızda vazgeçilmez bir unsur olarak yerini almıştır. Ancak zaman içerisinde para, bu amaçların dışına çıkarak bir suç unsuru haline gelmiştir. Bu kapsamda suçu gizlemek, gizlenen suç sonucu elde edilen gelire yasal bir görünüm kazandırmak ve suçtan elde edilen varlıkların özüne ait bilgileri saklamak kara para aklama suçunu oluşturmaktadır. Ülkemizde aklama suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. Maddesinde“Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama”olarak belirtilmiş ve diğer yasal düzenlemeler getirilmiştir. Bu alanda Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı adli kolluk olarak yetkilendirilmiş; Suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede mali istihbarat birimi olarak görevlendirilmiştir. Kara para aklama, yeni aklama yöntemleri ile birlikte sürekli olarak gelişim ve değişim içerisindeki bir suç türüdür. Uluslararası alanda büyük bir sorun haline gelerek üretime katkı sağlamayan, suça dayalı bir ekonomik model oluşturan ve kamu otoritesini yok sayan kara para aklamanın aynı zamanda ekonomik, sosyal ve hukuki etkileri de bulunmaktadır. Aklama suçu belli aşamalardan geçmekte olup her bir aklama faaliyetine özgü yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de kara para aklama yöntemi olarak kripto varlıkların kullanılmasıdır. 2008 yılında ortaya çıkan kripto varlıklar geçmişten günümüze kadar toplumun büyük bir kesimi tarafından başta yatırım olmak üzere birçok amaç için kullanılmakta ve geleceğin finansal teknolojisi olarak herkes tarafından genel kabul görmektedir. Aynı zamanda kripto varlıklar merkeziyetçi yapıları ortadan kaldırarak günlük hayatımızdaki tüm işlemleri de dijital ortama taşıma imkânı tanımaktadır. Böylelikle işlem kolaylığı ve zaman tasarrufu da sağlamaktadır. Ancak kripto varlıkların sunduğu bazı özellikler de suç işleyenler için cazip hale gelmekte, onlara da büyük kolaylık sağlamaktadır. Anonim yapısı, merkezi bir otoriteye bağlı olmaması bu özelliklerden en önemlileridir. Bu nedenle çalışmanın konusu kripto varlıkların kara para aklama yöntemi olarak kullanılmasıdır. Çalışmanın amacı ise kripto varlıkların kara para aklama yöntemi olarak kullanımına ilişkin varsayımsal ve gerçekleşmiş olaylar üzerinden risk ve durum analizi yaparak çözüm önerileri sunmak ve kripto varlıklara yönelik farkındalık oluşturarak yeni bir bakış açısı kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
When the usage process of money, which is the main element in laundering the proceeds of crime, is examined from the past to the present, the Commodity money system in which the valuable object is present; the Paper money system in which the object itself has no value but a purchasing power attributed to the paper used and the generally accepted Paper money system, and the Digital money system, which has become digital today, the concept of money has been used in the payment of debts by providing the exchange of goods and services within the general consensus, and has taken its place as an indispensable element in our daily lives. However, over time, money has gone beyond these purposes and has become an element of crime. In this context, concealing a crime, giving a legal appearance to the income obtained as a result of the concealed crime and hiding the information about the essence of the assets obtained from the crime constitute the crime of money laundering. In Türkiye, the crime of money laundering is defined as“laundering of assets derived from crime”in Article 282 of the Turkish Penal Code No. 5237 and other legal regulations have been introduced. In this field, the Financial Crimes Investigation Board has been authorized as a judicial police; It has been assigned as the financial intelligence unit in the fight against laundering proceeds of crime and financing of terrorism. Money laundering is a type of crime that is constantly evolving and changing with new laundering methods. Money laundering, which has become a major problem in the international arena and does not contribute to production, creates an economic model based on crime and ignores public authority, also has economic, social and legal effects. The laundering crime goes through certain stages and methods and techniques specific to each laundering activity are used. One of these is the use of crypto assets as a money laundering method. Crypto assets, which emerged in 2008, have been used by a large segment of society for many purposes, especially investment, from the past to the present, and are generally accepted by everyone as the financial technology of the future. At the same time, crypto assets eliminate centralized structures and allow us to transfer all transactions in our daily lives to the digital environment. Thus, it provides ease of transaction and time saving. However, some features offered by crypto assets also become attractive to criminals and provide them with great convenience. The most important of these features are its anonymous structure and not being dependent on a central authority. Therefore, the subject of the study is crypto assets used as a money laundering method. The aim of the study is to provide solution suggestions by performing risk and situation analysis on the realized and hypothetical events regarding the use of crypto assets as a money laundering method and to create awareness about crypto assets and to provide a new perspective.