The Rebellion of the oppressed in Philip Roth's Portnoy's Complaint and American Pastoral
Philip Roth'un Portno's Complaint ve Amerikan Pastoral adlı eserlerinde baskı altında yaşayanların başkaldırısı
- Tez No: 100410
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜRRİYET KONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
u ÖZET Bu tez, Philip Roth'un Portnoy's Complaint ve American Pastoral isimli eserlerinde, özellikle Yahudi kökenli Amerikan ailelerinde görülen nesil çatışmasının, gençler üzerindeki baskıcı etkisinin ne şekillerde ortaya çıktığını analiz etme amacındadır. Bu çatışma, söz konusu nesillerin farklı değer yargılarına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İlk nesil, Hıristyan normlarına uygun bir yaşam tarzını reddederken, Yahudi olmayan bireylerle de etkileşim halinde olan ikinci nesil ise, yaşama bakış açılarını belirli ölçülerde değiştirmektedir. Portnoy's Complaint'deki ikinci ve American Pastoral'deki ikinci ve üçüncü nesiller, aileleri, diğer Yahudiler ve Yahudi olmayanlar gibi birçok değişik unsurla çatışma halindedirler. Bunun sebebi ise birinci neslin, değerler (hem Yahudi değerleri, hem de toplumun genel değerleri) hakkındaki ön yargılı tutumlarından kaynaklanmaktadır. Birinci nesil, kendi etnik kimliklerini herşeyin merkezine yerleştirir ve Yahudi kültürünü, dinini en iyi olarak görür. Bunun sonucunda, diğer kültürler hor görülmekte ve onlarla iletişim sınırlanmaktadır. Ancak ikinci ve üçüncü nesil söz konusu olduğunda diğer kültürlere mensup kişilerle ilişkileri bu derece sınırlı tutmanın mümkün olmadığı bir gerçektir. Zira okul ve benzeri sosyal ortamlarda, farklı etnik kökenden biryelerle karşılaşıp etkileşmeleri kaçınılmazdır. Gerçekte, sonraki nesiller, eşit ve demokratik ilişkilerden yana oldukları için, böyle bir soyutlanmayı onaylamamaktadırlar. Ancak, böylesine ayrımcı düşüncelerle yetiştirildikleri için, ne Yahudilerle ne de diğerleriyle sağlıklı ilişkiler kurmakta başarılı olamamışlardır. Beyinlerinin yıkanması nedeniyle, Yahudilerin söylendiği gibi üstün olup olmadıkları veya Yahudi olmayanların iğrenç ve tehlikeli yaratıklar olup olmadıkları hususunda şüpheler oluşturmaktadır. Portnoy's Complaint ve American Pastoral'deki genç karekterler, her iki grup hakkında fikir oluşturmak için her iki grubu da yakından izlemektedirler. Bu gözlem esnasında, temasta oldukları insanlara karşı sevgi ve nefret gibi karşıt hisler beslemektedirler. Hangi norm ve değeri izleyeceğini bilmeyen gençm nesillerde, bu kimlik bunalımı ciddi psikolojik sorunlara yolaçmaktadır. Bu nedenle bu baskılara karşı ayaklanmaktadırlar. Hem Portnov's Complaint hem de American Pastoral'deki ikinci nesil, başlangıçta sessizdir, fakat sonra onaylamadıkları davranış ve düşüncelere muhalefet ve saldırıyla cevap vermektedirler. Öfkelerini toplum içinde açığa vurmayıp, onun yerine çelişkilerini kendi zihinlerinde çözmeğe çalıştıklarından ruhsal durumları buna uyum sağlayamamaktadır. Birey, baskıya karşı geliştirdikleri karşıt düşünceleri yavaş yavaş açığa vurmaya başlamaktadır. American Pastoral'deki üçüncü nesil ise bir evelki nesil gibi başlangıçta sessizliğini -bozmamış ancak daha sonra şiddetli bir biçimde başkaldırmıştır. Üçüncü nesil, kültürel değer farklılıkları yüzünden ikinci nesil ile problemli ilişkileri olan ebeveynler tarafından yetiştirilmişlerdir. Bu baskı, çocukları ile ilişkilerinde ikinci neslin daha pasif ve zayıf olmasına neden olmuştur ki bu birinci nesildeki durumun tam tersidir. Yaşlılar tarafından uygulanan baskıya bir tepki olarak ikinci nesil, karşıt değerleri benimsemiştir ki; bunlarda üçüncü nesil için aynı derecede bir baskı oluşturmuştur. Sonuç olarak, üçüncü nesil-birinci ve ikinci nesil tarafından çifte baskı altında tutulmakta; bu nedenle, baskıya karşı tepkileri öncekilerden çok daha şiddetli olmaktadır. LG. YÜKSEKÖĞRETİM fOJHUUi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This dissertation aims to analyze the ways in which Philip Roth demonstrates the consequences of the oppression that the later generations are exposed to in their conflicting relationships with their elders in two of his works - Portnoy's Complaint and American Pastoral. The conflict among them originates from differences in values. The first generation rejects the adaptation of the Christian norms, whereas the latter, having some contact with the gentile, to some degree transforms their approaches to life. The conflicts - with their families, Jews, or the gentile - of the second generation in Portnoy's Complaint and both the second and third generations in American Pastoral, stem from the first generations' biased opinions about the Jewish and mainstream values. The ethnocentric approach of the first generation suggests that the Jewish culture and religion is the best; consequently, other cultures are degraded and interaction is limited. Especially for the later generations such limited contact is impossible, since they have come across other ethnic groups in various social institutions, such as school. In fact, the second generation does not approve of such isolation, since they are in favor of equal and democratic relationships. However being brought up with such discriminating thoughts, they are able to establish healthy and productive relations with neither Jews nor the gentile. This brainwashing causes doubts among the later generations about whether the Jews are actually as superior as they are said to be, and whether the gentile are such loathsome and dangerous beings. To develop their own opinion about the two groups of people, the younger characters of Portnoy's Complaint and American Pastoral, closely observe both. During this observation, they possess interchanging feelings of both love and hatred towards the people with whom they are in contact with. The older generations' oppressive approach, prevent these characters from stabilizing their thoughts about either group; therefore, they are unable to identify themselves with either one. This identity confusion leads to serious psychologicalproblems in the younger generation, because they do not know the norms and values they should follow; therefore they rebel against these suppressions. The second generation in both Portnoy's Complaint and in American Pastoral is silent at first, but later begins to display signs of disagreement and aggression towards the disapproved behaviors and thoughts. Their anger is not publicly demonstrated, instead they try to solve the dilemmas in their own psyche. Soon, however, their psychology is unable to cope with it all. Gradually, the individual begins to reveal the rebellious thoughts possessed towards the oppression through deviant behavior, such as deception and extensive masturbation. The third generation in American Pastoral, is similar to the previous generation in terms of the silence in the beginning and the gradual manifestations of aggression later. However, the rebel at the end in this generation, is more severe since it causes the death of many, including the rebel herself. The third generation, are brought up by parents who have problematic relationships with their predecessors; due to the differences in cultural values. This oppression leads the second generation to be more passive and insecure, because they are worried about doing the same to their children. Also, in order to break both themselves and their children free from the first generations' imposition of Jewish obligations, the confused second generation, tries to attach greater importance to values of the gentile. Such attempts, however, suppress the third generation even more since they sense their parents' insecurity and lack of self-confidence. Acknowledging their parents' helplessness, the third generation feels completely alone and not confident of who they really are. In such a state of identity confusion, confronted with double oppression, the reaction of the repression of the third generation is more severe since innocent people are killed.