Faktör analizi ile kümeleme analizinin karşılaştırılması ve bir uygulama
Comparison of factor analysis and cluster analysis and an application
  1. Tez No: 1004142
  2. Yazar: NURDAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUPHİ ÖZÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden faktör analizi ile kümeleme analizinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, OECD ülkelerinin karbon salınımını etkileyen faktörler kullanılarak faktör analizi ile kümeleme analizleri karşılaştırılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde faktör analiz ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde; hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemleri anlatılmıştır. Tezin son bölümü olan uygulama bölümünde; OECD ülkelerinin karbon salınımını etkileyen, enerji kullanımı, ekonomik büyüme, karbon salınımı, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, nüfus artışı ve yenilenebilir enerji tüketimi değişkenleri kullanılarak faktör analizi ile hiyerarşik kümeleme analizi yapılmıştır. Ekonomik, demografik ve enerji göstergelerinin ortak boyutlarını ortyaya çıkarmak amacıyla faktör analizi uygulanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda altı değişken üç faktör altında toplanmıştır. Kümeleme analizinde ise karbon salınımını etkileyen faktörler bakımından OECD ülkeleri üç kümede dağılmıştır. Yapılan hiyerarşik kümeleme analizi sonucunda Türkiye, Şili, Kosta Rika, Meksika ve Kolombiya ile aynı kümede yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to provide a comparative analysis of two multivariate statistical methods: factor analysis and cluster analysis. In this study, factor analysis and cluster analysis are compared with regard to factors affecting carbon emissions in OECD countries. The study is divided into three sections. The initial section provides a comprehensive examination of factor analysis. The subsequent section delineates hierarchical and non-hierarchical clustering methodologies. The final section of the study, the application section, employs factor analysis and hierarchical clustering analysis to examine the variables affecting carbon emissions in OECD countries. The variables under scrutiny include energy use, economic growth, carbon emissions, per capita gross domestic product, population growth, and renewable energy consumption. The application of factor analysis was utilised to elucidate the common dimensions of economic, demographic, and energy indicators. Following the implementation of the factor analysis, a total of six variables were grouped into three factors. In the subsequent clustering analysis, OECD countries were distributed into three clusters in terms of factors affecting carbon emissions. The hierarchical clustering analysis demonstrated that Turkey was positioned within the same cluster as Chile, Costa Rica, Mexico, and Colombia.