Asma uru etmenine karşı biyolojik mücadele etmenlerinin topraktan izolasyonu
Isolation of biological control agents of crown gall pathogen from soil
  1. Tez No: 318048
  2. Yazar: HAKAN USANMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada asma uru etmenine karşı biyolojik mücadele etmenlerinin topraktan izole edilmesi amacıyla Kahramanmaraş ili ve Kahramanmaraş'ın Aydınkavak, Türkoğlu, Narlı, Ekinözü ve Göksun ilçelerinde bulunan bağ alanlarından diğerlerine göre daha sağlıklı gözüken asmaların kök bölgelerinden 15 toprak ve kök örnekleri alınmıştır. Alınan bu toprak ve kök örneklerinden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bitki Koruma laboratuarrında bakteri izolasyonu yapılmıştır. İzolasyon sonucu elde edilen 468 izolatın 8 izolatı asma uru etmeni olan Agrobacterium vitis'in gelişimini engellediği belirlenmiştir. Engelleme zonlarının yarıçapları ölçmek suretiyle en etkin izolatın A1-24 olduğu belirlenmiştir.Engelleme zonu oluşturan 8 izolatın morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerinden gram boyama, oksidaz, katalaz, KOH ile gram reaksiyonu ve floresan özellikleri belirlenmiştir. Bu izolatların tanılanması için kullanılan Biolog tanılama sistemine göre Bacillus gibsonii, Lactococcus lactis subsp. lactis, Brochotrix campestris, Stenotrophomonas rhizophila ve Pseudomonas aeruginosa türleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study in order to isolate biological control agents against vine tumor agent, 15 soil and root samples were taken from healthier plants? root areas in vineyards in Kahramanmaraş and its towns, Aydınkavak, Türkoğlu, Narlı, Ekinözü and Göksun. Bacteria isolation stdies were conducted these samples in Plant Protection Laboratory of Sütçü İmam University in Kahramanmaraş. 468 isolates were obtained and 8 of them were demonstrated to form inhibition zone against the vine tumor Agrobacterium vitis. According to measurement of radius of inhibition zones, the most effective isolate was identified as A1-24.Gram staining, oxidase, catalase, gram reaction with KOH and flourescence tests were carried out to reveal morphological, physiological and biochemical characteristics of 8 isolates that formed inhibition zone. According to biological diagnosis system these isolates were identifical as Bacillus gibsonii, Lactococcus lactis subsp. lactis, Brochotrix campestris, Stenotrophomonas rhizophila and Pseudomonas aeruginosa.