Özel eğitim kurumları yöneticilerinin zaman yönetimi ve iletişim becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between time management and communication skills of private special education institution administrators
  1. Tez No: 1004144
  2. Yazar: CANER ÖMER TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2025 yılı itibarıyla İstanbul ilinde Yeni Türkiye Eğitim Vakfı'na bağlı İrfan, Palet ve Yenidoğu Okullarında görev yapan 104 yöneticinin zaman yönetimi becerileri ile iletişim becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bu becerilerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve iletişim becerilerinin zaman yönetimi üzerindeki yordayıcı etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu özel öğretim kurumlarında görev yapan 104 yönetici oluşturmaktadır. Veriler, Zaman Yönetimi Envanteri ve İletişim Becerileri Ölçeği ile toplanmış, 5'li Likert tipi derecelendirme kullanılmıştır. Analizler SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Normallik Shapiro–Wilk testi ile incelenmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda t-Testi ve ANOVA, anlamlı farklar için Tukey testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyonu, yordayıcı etki ise çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Bulgular, iletişim becerileri ile zaman yönetimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak regresyon analizi sonuçlarına göre, iletişim becerilerinin alt boyutlarından yalnızca etkin dinleme zaman yönetimini anlamlı düzeyde yordamaktadır. Diğer alt boyutların yordayıcı etkisi anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, yöneticiler açısından etkin dinleme becerisinin zaman yönetiminde belirleyici bir rol oynadığı, iletişim becerilerinin ise bütüncül değil kısmi bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between time management skills and communication skills of 104 administrators working at İrfan, Palet, and Yenidoğu Schools affiliated with the Yeni Türkiye Eğitim Vakfı in Istanbul as of 2025. In addition, differences in these skills according to demographic variables were investigated, and the predictive role of communication skills on time management was examined. The study was conducted using a relational survey design. The study group consisted of 104 administrators employed in private educational institutions. Data were collected using the Time Management Inventory and the Communication Skills Scale, both rated on a 5-point Likert scale. Data analyses were performed using SPSS 25.0. Normality was assessed with the Shapiro–Wilk test. Independent samples t-tests and one-way ANOVA were used for group comparisons, and the Tukey post-hoc test was applied to identify the source of significant differences. Relationships between variables were examined using Pearson correlation analysis, while predictive effects were tested through multiple regression analysis. The findings indicated a positive and significant relationship between communication skills and time management skills. However, the results of the regression analysis revealed that only the active listening subdimension of communication skills significantly predicted time management skills. The predictive effects of the other subdimensions were not statistically significant. In conclusion, active listening appears to play a decisive role in time management among administrators, whereas communication skills demonstrate a partial rather than holistic predictive effect.