Yapay zeka tabanlı ınfluencer içerik ve paylaşım öneri sistemi
Ai-based influencer content and posting recommendation system
  1. Tez No: 1004146
  2. Yazar: YAKUP ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, influencer pazarlamasında sık karşılaşılan kategori uyumsuzluğu, içerik performansının öngörülemezliği ve medya tipi ile zamanlama kararlarının veri temelli olarak yapılamaması sorunlarına bütüncül bir çözüm geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Instagram platformuna ait veriler, üçüncü parti ve resmi API'ler aracılığıyla toplanmış; bu veriler araştırmacı tarafından temizlenmiş, yapılandırılmış ve analiz edilerek Türkiye pazarına özgü 44.440 influencer profili ve 1,2 milyon gönderiden oluşan özgün bir veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen veri seti üzerinde, kategori eşleştirme, etkileşim oranı (ER) tahmini ve içerik üretimi bileşenlerinden oluşan yapay zekâ tabanlı bir öneri sistemi tasarlanmış ve deneysel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada geliştirilen dinamik hibrit kategori eşleştirme modeli Top-3 düzeyinde %98,39 doğruluk elde etmiş, 280 boyutlu öznitelik uzayıyla eğitilen per-influencer Ridge Regression modelleri ise influencer'ların %93,5'inde R2 ≥ 0,80 başarımına ulaşmıştır. Medya tipi ve zamanlama analizleri, REELS formatının fotoğrafa kıyasla belirgin şekilde daha yüksek etkileşim ürettiğini ve 18.00–21.00 aralığının optimal paylaşım zamanı olduğunu göstermiştir. Son aşamada GPT-4o-mini tabanlı creative brief modülü, model çıktılarını kullanarak influencer–ürün çiftleri için otomatik metin ve görsel önerileri üretmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen sistemin hem akademik açıdan influencer analitiğine katkı sağladığını hem de endüstriyel uygulamalarda operasyonel verimlilik ve yüksek doğruluk sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops an artificial intelligence–based recommendation system designed to address key challenges in influencer marketing, including category mismatch, uncertainty in engagement rate (ER) prediction, and the lack of media-type and timing optimization. The study employs a large-scale Instagram dataset comprising 44.440 influencer profiles and 1.2 million posts. This thesis proposes an integrated artificial intelligence–based recommendation system addressing key challenges frequently encountered in influencer marketing, including category mismatch, limited predictability of content performance, and the absence of data-driven decisions regarding media type and posting time. The study utilizes a large-scale dataset comprising 44.440 influencer profiles and 1.2 million Instagram posts from the Turkish market; following data preprocessing, three core modules were developed: category matching, engagement rate (ER) prediction, and automated content generation. The dynamic hybrid category-matching model achieved 98.39% Top-3 accuracy, while individualized Ridge Regression models trained on a 280-dimensional feature space reached R2 ≥ 0.80 for 93.5% of influencers. Media-type and temporal analyses demonstrated that REELS content produces substantially higher engagement than photos and that the 18:00–21:00 interval constitutes the optimal posting period. In the final stage, a GPT-4o-mini–based creative brief generator produced caption drafts and visual prompts tailored to each influencer–product pair. The overall findings indicate that the proposed system contributes to the academic understanding of influencer analytics while offering operational efficiency and high predictive accuracy for real-world marketing applications.