Yenilenebilir enerji ve teknolojik gelişmelerin ekolojik ayak izi üzerindeki etkisi
The impact of renewable energy and technological developments on ecological footprint
- Tez No: 1004172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL LÖGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, özellikle yenilenebilir enerji ve teknolojik gelişmelere yönelik yatırımlar, çevre dostu büyümenin sağlanması açısından giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, ekolojik ayak izini sınırlandırmaya yönelik önlemler aranmakta ve çeşitli teknolojik adımlar atılmaktadır. Çalışma kapsamında 34 OECD ülkesinin yenilenebilir enerji kullanımı ve teknolojik gelişmelerinin ekolojik ayak izi üzerindeki etkisi panel veri yaklaşımlarıyla araştırılmıştır. Ayrıca, çalışmada ekonomik büyüme değişkeni de analize dahil edilmiştir. Çalışma dönemi 1994 – 2021 yıllık verilerini kapsamaktadır. Westerlund Panel Eşbütünleşme analizi sonucunda ekolojik ayak izi, yenilenebilir enerji tüketimi, teknolojik gelişmeler ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Uzun dönem etkileri ortaya koymak için Ortak İlişkili Etkiler Ortalama Grup (CCEMG) tahmincisi kullanılmıştır. Sonuçlar yenilenebilir enerji tüketimi ve teknolojik gelişmelerin ekolojik ayak izi üzerindeki etkisinin anlamlı ve negatif olduğunu göstermektedir. Ekonomik büyümenin ekolojik ayak izi üzerindeki etkisi ise anlamsız ve pozitif olarak elde edilmiştir. Çalışma, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik politika tasarımlarında enerji dönüşümünün ve teknolojik gelişmelerin belirleyici rolüne dikkat çekmektedir. Elde edilen sonuçlar, karar alıcılar için yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması ve teknolojik yeniliklerin çevreyle uyumlu biçimde yönlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, investments in renewable energy and technological developments in particular are becoming increasingly important for achieving environmentally friendly growth. In this direction, measures are being sought to limit the ecological footprint and various technological steps are being taken. Within the scope of this study, the impact of renewable energy use and technological developments in 34 OECD countries on the ecological footprint was investigated using panel data approaches. Additionally, the economic growth variable was also included in the analysis in the study. The study period covers annual data from 1994 to 2021. The Westerlund Panel Cointegration analysis revealed a long-term relationship between ecological footprint, renewable energy consumption, technological advancements, and economic growth. The Common Correlated Effects Mean Group (CCEMG) estimator was used to reveal long-term effects. The results indicate that the impact of renewable energy consumption and technological advancements on the ecological footprint is significant and negative. The impact of economic growth on the ecological footprint was found to be insignificant and positive. The study highlights the crucial role of energy transformation and technological advancements in policy designs for environmental sustainability. The results obtained indicate that decision-makers should increase investments in renewable energy and direct technological innovations in an environmentally friendly manner.