Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin“sürat”konusundaki akademik başarıları ve grafik okuma-yorumlama-çizme becerilerinin incelenmesi
An analysis of the academic achievement and graph reading, interpretation, and drawing skills of 6th grade middle school students on the topic of“speed”
- Tez No: 1004190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERYILMAZ MUŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı öğrencilerin bilgiye kendileri ulaşıp, ulaştığı bilgilerden verileri analiz edebilmelerini ve bir sonuca ulaşmalarını beklemektedir. Tüm bu beklentiler ise bilimsel süreç becerisi yüksek bireyler ve iyi veri okuryazarlığı gerektirmektedir. Grafikler, bu becerilerin kullanılmasını sağlayan önemli araçlardan biridir. Grafik kullanımı fen bilimleri derslerinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı; ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin“Sürat”konusundaki akademik başarıları, grafik çizme ve grafik okuma-yorumlama becerilerinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Aksaray merkeze bağlı bir ortaokulun 6.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu çalışmada nicel araştırma desenlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada kontrol grubu öğrencilerinde MEB tarafından verilen kazanımlar doğrultusunda öğretim programı aynen uygulanırken, deney grubu öğrencileriyle öğretim programına ek olarak grafik okuma-yorumlama ve çizme çalışmaları yaptırılmıştır. Verilerin toplanmasında veri toplama araçları olarak“Grafik Okuma ve Yorumlama Becerileri Testi”(GOYBT),“Grafik Çizme Beceri Testi”(GÇBT) ve“Sürat Başarı Testi”(SBT) kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda öğrencilerinin akademik başarı puan ortalamalarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin grafik okuma-yorumlama ve grafik çizme becerileri puan ortalamaları grup içi değişimleri incelendiğinde son test puanlarının ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda kontrol grubu öğrencilerinin grafik çizme ve grafik okuma son test puan ortalamalarının, deney grubuna göre düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkey Century Education Model Science Course Teaching Program expects students to access information themselves, analyze the data they obtain, and reach a conclusion. All these expectations require individuals with high scientific process skills and good data literacy. Graphs are one of the important tools that enable the use of these skills. The use of graphs has an important place in science lessons. The purpose of this study is to examine the academic achievements of 6th grade middle school students on the topic of“Speed”and their graph drawing and graph reading-interpretation skills. The sample of the study consisted of 6th grade students from a middle school in Aksaray, selected using an appropriate sampling method. This study used a pre-test-post-test control group quasi-experimental design from quantitative research designs. While the teaching program was implemented exactly as directed by the Ministry of National Education for the control group students, the experimental group students were given additional work on graph drawing, reading, and interpretation. The“Graph Reading and Interpretation Skills Test”(GRIST),“Graph Drawing Skills Test”(GDST), and“Speed Achievement Test”(SAT) were used as data collection tools to collect data. The analysis of the data obtained from the data collection tools revealed a statistically significant difference in favor of the experimental group in the students' academic achievement mean scores. When the students' graph reading-interpretation and graph drawing skill score averages were examined for intra-group changes, it was concluded that the final test scores showed a significant increase compared to the pre-test scores. The study found that the control group students' graph drawing and graph reading final test score averages were lower than those of the experimental group.