Disbiyozisin plazma nesfatin-1 ve beden gelişimi üzerine etkileri
Effects of dysbiosis on plasma nesfatin-1 and body development
- Tez No: 1004200
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sütten kesilme döneminde antibiyotik uygulamasıyla oluşturulan bağırsak disbiyozisinin sıçanlarda mikrobiyota kompozisyonu, beden ağırlığı gelişimi, yem tüketimi ile iştah düzenleyici biyobelirteçler olan nesfatin-1 ve soluble leptin reseptörü (sOB-R) düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmak ve disbiyozis sonrası uygulanan fekal mikrobiyota transplantasyonunun (FMT) bu parametreler üzerindeki düzenleyici rolünü değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 4 haftalık yaşta sütten kesilen erkek Sprague Dawley sıçanlarda, iki hafta süreyle içme suyuna eklenen vankomisin ve amoksisilin kullanılarak disbiyozis indüklenmiştir. FMT grubundaki hayvanlara ise disbiyozis sonrasında 10 gün boyunca sağlıklı donörlerden elde edilen dışkı süspansiyonu oral gavaj ile uygulanmıştır. Deney sonunda sıçanların beden ağırlığı kazanımları, yem tüketimleri, shotgun metagenomik analiz ile sekum mikrobiyota profilleri, plazma ve sekum içeriği nesfatin-1 ile sOB-R düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, antibiyotik uygulamasının bağırsak mikrobiyal çeşitliliğini anlamlı şekilde azalttığını, Shannon alfa çeşitlilik indeksinin kontrol grubuna kıyasla belirgin şekilde düştüğünü göstermiştir. Disbiyozis, hayvanların beden ağırlığı kazanımı ve yem tüketiminde anlamlı azalmaya yol açmıştır. Ayrıca disbiyozis grubunda hem plazma hem de sekum içeriğinde nesfatin-1 ve sOB-R düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde artmıştır. FMT uygulaması ise mikrobiyal çeşitliliği yeniden artırmış, yem tüketimini anlamlı şekilde yükseltmiş ve nesfatin-1 ile sOB-R düzeylerindeki artışı kontrol değerlerine doğru geriletmiştir. Sonuç olarak, erken yaşam döneminde bağırsak mikrobiyotasının antibiyotiklerle bozulmasının büyüme, beslenme davranışı ve metabolik-endokrin düzen üzerinde belirgin olumsuz etkiler oluşturduğu; FMT'nin ise mikrobiyota temelli bu bozulmaları önemli ölçüde düzeltebildiği görülmüştür. Bu çalışma, erken dönemdeki mikrobiyota değişimlerinin metabolik programlama üzerindeki kritik etkilerini vurgulamakta ve mikrobiyota odaklı tedavilerin potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of antibiotic-induced gut dysbiosis during the weaning period on microbiota composition, body weight gain, feed intake, and appetite-regulating biomarkers nesfatin-1 and soluble leptin receptor (sOB-R) in rats, as well as to evaluate the potential corrective role of fecal microbiota transplantation (FMT) following dysbiosis. Male Sprague Dawley rats were weaned at 4 weeks of age, and gut dysbiosis was induced by administering a combination of vancomycin and amoxicillin in drinking water for two weeks. In the FMT group, fecal suspensions prepared from healthy donor rats were administered orally by gavage for 10 consecutive days after the dysbiosis period. At the end of the experiment, body weight gain, weekly feed intake, cecal microbiota composition by using shotgun metagenomic analysis, and plasma and cecal nesfatin-1 and sOB-R levels were evaluated. The results demonstrated that antibiotic treatment significantly reduced gut microbial diversity, as evidenced by a marked decrease in the Shannon alpha- diversity index compared with the control group. Dysbiosis caused a significant reduction in both body weight gain and feed intake. Additionally, plasma and cecal levels of nesfatin-1 and sOB-R were significantly increased in the dysbiosis group compared to controls. FMT successfully restored microbial diversity toward control levels, increased feed intake, and markedly reduced the elevated nesfatin-1 and sOB- R levels. In conclusion, early-life disruption of the gut microbiota through antibiotic exposure leads to notable impairments in growth, feeding behavior, and metabolic- endocrine regulation. FMT demonstrates a strong potential to reverse these alterations and restore physiological balance. These findings highlight the critical role of early-life gut microbiota in metabolic programming and underscore the therapeutic potential of microbiota-based interventions.