DISTANCE EDUCATION IN ELEMENTARY SCHOOLS IN TURKEY DURING THE COVID-19 PANDEMIC
COVID-19 SALGINI SIRASINDA TÜRKİYE'DE İLKOKULLARDA UZAKTAN EĞİTİM
  1. Tez No: 1004201
  2. Yazar: İBRAHİM KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JİNG LEİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
Özet
COVID-19 pandemisi dünya çapında uzaktan eğitime beklenmedik ve hızlı bir geçişe neden olarak öğretmenlerin öğretim uygulamalarını önemli ölçüde etkiledi. Bu çalışma, Türkiye'deki ilkokul öğretmenlerinin çevrimiçi öğrenmeye acil geçiş sırasındaki algılarını, deneyimlerini ve zorluklarını incelemektedir. Türkiye, 2011'den beri ulusal dijital eğitim platformu EIN'i (Eğitim Bilgi Ağı) kullanmasına rağmen, çoğu öğretmen pandemiden önce sınırlı teknolojik bilgiye ve çevrimiçi öğretimle ilgili minimum önceki deneyime sahipti. Bu hazırlıksızlık, öğretmenlerin iş yükünü, stresi ve Zoom ve diğer platformlar gibi dijital araçlara uyum sağlama zorluklarını artırdı. Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi (TPACK) çerçevesi tarafından yönlendirilen çalışma, öğretmenlerin teknolojik, pedagojik ve içerikle ilgili yeterliliklerinin yanı sıra uzaktan eğitim sırasında ortaya çıkan sistemik sorunları incelemektedir. Bulgular, öğretmenlerin dijital öğrenme materyalleri oluşturma, sanal sınıfları yönetme, velilerle iletişim kurma ve öğrencilerin teknolojiye erişimindeki eşitsizlikleri giderme konusunda zorluk çektiğini ortaya koymaktadır. Bölgesel farklılıklar ve tutarsız altyapı bu zorlukları daha da derinleştirmiştir. Çalışma, uzaktan eğitim ve TPACK konusunda hizmet içi eğitimin artırılması, daha güçlü teknolojik altyapı, veli eğitimi ve öğretmenler için sistematik desteğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Gelecekteki araştırmalar için öneriler arasında, benzer araştırmaların ortaokul ve lise seviyelerine genişletilmesi ve uzaktan eğitim uygulamaları hakkında daha kapsamlı bir anlayış geliştirmek için veli ve öğrencilerin bakış açılarının incelenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic caused an unexpected and rapid transition to distance education worldwide, significantly affecting teachers' instructional practices. This study examines the perceptions, experiences, and challenges of elementary school teachers in Turkey during the emergency shift to online learning. Although Turkey has used the national digital education platform EIN (Education Information Network) since 2011, most teachers had limited technological knowledge and minimal prior experience with online teaching before the pandemic. This lack of readiness increased teachers' workload, stress, and difficulties adapting to digital tools such as Zoom and other platforms. Guided by the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) framework, the study explores teachers' technological, pedagogical, and content-related competencies, as well as the systemic issues that emerged during remote instruction. Findings reveal that teachers struggled with creating digital learning materials, managing virtual classrooms, communicating with parents, and addressing inequalities in students' access to technology. Regional differences and inconsistent infrastructure further deepened these challenges. The study highlights the need for enhanced in-service training on distance education and TPACK, stronger technological infrastructure, parent training, and systematic support for teachers. Recommendations for future research include extending similar investigations to middle and high school levels and examining the perspectives of parents and students to develop a more comprehensive understanding of distance education practices.