Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı kapsamında yönlendirilen vakalarda aile görüşlerinin incelenmesi
Investigation of family opinions in cases referred within the scope of autism spectrum disorder screening and follow-up program
- Tez No: 1004208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psikoloji, Child Health and Diseases, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı çerçevesinde, gelişimsel risk şüphesi ile yönlendirilen çocukların ailelerinin, tarama, tanılama ve tanı sonrası süreç ile ilgili deneyimlerinin, ebeveyn görüşmeleri ile incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile oluşturulmuştur. Araştırmaya, 2020-2021 yıllarında, aile sağlığı merkezinde uygulanan 18-36 Ay Çocuk Değerlendirme Formu neticesinde gelişimsel risk şüphesi tespit edilen ve çocuk ve ergen ruh sağlığı polikliniği randevusu oluşturularak muayenesi gerçekleştirilen 50 çocuk ve ailesi dahil edilmiştir. Ailelerle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak görüşme yapılmıştır. Demografik bilgiler ve 2020-2021 yıllarındaki 18-36 Ay Çocuk Değerlendirme Formu sonuçları, SPSS 25.0 programı aracılığı ile betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Ebeveyn görüşmeleri neticesinde elde edilen veriler, MAXQDA 2020 aracılığı ile içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları 5 temada incelenmiştir. Bunlar; risk şüphesinden tanılamaya: klinik süreç, tanı sonrası süreçteki ebeveyn deneyimleri, , gelişimsel risk şüphesinden günümüze ebeveyn duyguları, Covid-19 pandemisinin çocuğa etkisi hakkında ebeveyn görüşleri, ebeveynlerin OSB Tarama ve Takip Programı hakkındaki görüşleri temalarıdır. Araştırma sonucunda; aile sağlığı merkezinde, gelişimsel risk tespiti sonucunda ebeveynlerin bilgilendirildiği, çocuk ve ergen ruh sağlığı polikliniği randevusu oluşturularak uzman doktor muayenesinin yapıldığı, gelişimsel risklere yönelik bilgilendirme ve yönlendirmelerin yapıldığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin bu süreçteki duyguları incelendiğinde; kabullenememe, üzüntü, stres, kaygı gibi duyguların yanı sıra mutluluk umut ve gurur duygularını deneyimledikleri görülmüştür. OSB Tarama ve Takip Programının, çocuklar ve ebeveynler için fayda sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the experiences of families of children referred due to developmental risk concerns within the Autism Spectrum Disorder Screening and Follow-up Program, regarding the screening, diagnosis, and post-diagnosis processes, through parent interviews. The study employed the phenomenology design from qualitative research methods. The sample was formed using criterion sampling from purposive sampling methods. The study included 50 children and their families who were identified as having developmental risk concerns based on the 18-36 Month Child Assessment Form administered at the family health center between 2020 and 2021 and who were examined after an appointment was made at the child and adolescent mental health clinic. Semi-structured interviews were conducted with the families. Demographic information and the results of the 18-36 Month Child Assessment Form for 2020-2021 were analyzed using the descriptive analysis method via the SPSS 25.0 program. The data obtained from the parent interviews were analyzed using the content analysis method via MAXQDA 2020. The research findings were examined under five themes. These were: from suspicion of risk to diagnosis: the clinical process, parental experiences in the post-diagnosis process, parental feelings from the suspicion of developmental risk to the present day, parental views on the impact of the Covid-19 pandemic on children, and parents' views on the ASD Screening and Follow-up Program. The research found that at the family health center, parents were informed of the developmental risk assessment, an appointment was made at the child and adolescent mental health clinic for examination by a specialist doctor, and information and guidance regarding developmental risks were provided. When examining the parents' feelings during this process, it was observed that they experienced feelings such as denial, sadness, stress, and anxiety, as well as feelings of happiness, hope, and pride. It was concluded that the ASD Screening and Follow-up Program is beneficial for children and parents.